Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. trisinelloz - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  trisinelloz

  1) trişinelloz en çok çiğ veya iyi pişmemiş domuz eti ile bulaşan paraziter bir hastalıktır. bu parazit domuz eti yanı sıra, at eti ve et ile baslenen bazı vahşi hayvan etleriyle de bulaşabilir. enfeksiyon tüm dünyada (başta çin, avrupa ve güney amerike) bildirilmiş olmakla birlikte en sık olarak enfekte etlerin çiğ veya iyi pişmemiş olarak tüketildiği topluluklarda görülür.

  hastalığın enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

  hastalığın başlıca bulguları ateş, göz çevresinde ve yüzde şişlik, çeneyi açamama, şiddetli kas ve eklem ağrılarıdır. bu belirtilere baş ağrısı, kaşıntılı döküntü, öksürük, gözde kızarıklık ve kanama eşlik edebilir. bu belirtiler genellikle hastalıklı çiğ etin yenmesinden 1 – 4 hafta sonra ortaya çıkar. bazı hastalarda daha erken dönemde karın ağrısı, bulantı, ishal, kusma, halsizlik görülebilir. enfeksiyon ağırsa hareketleri kontrol etmede güçlük, kalp ve solunum problemleri ile de karşılaşılabilinir. nadiren bu problemler ciddi olabilir.

  hafif olgularda belirtiler birkaç ay içerisinde geçer. yorgunluk, halsizlik ve ishal aylarca sürebilir. bazı vakalarda bu belirtiler çok hafif olabilir; diğer bazı hastalıklarla karşılaşabilir.  ınsan ve hayvanlarda enfeksiyon nasıl oluşur?

  bir insan ya da hayvan, enfekte trişin kistleri içeren larvaları yedikleri zaman mide asidinin kapsülü eritmesi sonucu larvalar serbestleşir. larvalar ince barsaklara geçer ve 1 – 2 gün sonra olgunlaşır; çiftleştikten sonra dişiler larva doğurur. larvalar damar yoluyla kaslara ulaşır. kas içinde kurtçuklar bir kapsülle çevrilir. enfeksiyon bu kapsüllü kurtçukları içeren etin tüketilmesi ile bulaşır.  bende bu hastalık var mı?

  sizde veya çevrenizde yukarıdaki belirtilerden bazıları varsa ve eğer siz kaynağı şüpheli olan pişmemiş et (özellikle çiğ köfte) yemişseniz bu hastalık için risk altındasınız demektir.  bu hastalık bulaşıcı mıdır?

  hastalık kişiden kişiye bulaşmaz. enfeksiyon sadece trişinella ile enfekte olan çiğ ya da pişmemiş et yemek ile bulaşır.  trişinelloz olduğumu düşünürsem ne yapmalıyım?

  size en yakın sağlık kurumuna başvurunuz.  trişinelloz nasıl tanınır?

  trişinelloz kesin tanısı kan testleri ya da kas biyopsisi ile konur.  trişinelloz nasıl tedavi edilir?

  uygun etlkili, güvenli ilaçlar vardır. tedaviye mümkün olduğu kadar erken başlanmalıdır. tedavinin kararı belirtilere, pişmemiş et yeme öyküsüne ve laboratuar test sonuçlarına göre değişir.  türkiye’de daha önce trişinelloz görüldü mü?

  türkiye’de bugüne kadar 2 trişinelloz vakası bildirilmiştir.  trişinellozdan nasıl korunabilirim?

  menşei belli olmayan çiğ ve az pişmiş et yenmemelidir. ıyi pişirilmiş etlerde bu hastalık açısından bir risk yoktur.


  kaynak:izmir tabibler odasi

  2) cok uzun suredir gorulmeyen bu hastalik gectigimiz aylarda 2004izmir'de bir vakada rapor edilmisti. at eti nedeniyle oldugu soylenmisti sanirim.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük