Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. alzheimer - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  alzheimer

  1) beyindeki bazı proteinlerin eksikligi sonucu beyın damarlarının kurumasıyla;hastayı tek basına hareket bile edemeyecek duruma getiren,unutkanlıgın cok ılermesıyle hastanın bebeklık halıne gerı dondugu hastalık.malesef su anda alzheimer'ın tedavisi mumkun degildir.ancak bazı ılaclarla hastalıgın ılerlemesı yawaslatılabılmektedır.
  donezepil adlı ılac beyindeki nörotransmitter'ların (sınıt ıletkenlerı)duzeylerını yukselterek hastaya olumlu yonde etki saglamaktadır.hafif ve orta dereceli alzheimer semptomlarını azalttıgı bılınmektedır.
  rivastigamine ve galantamine beyindeki nörotransmitterlarin parcalanmasını etkileyerek hastalıgın semptomlarını azaltmaktadır.bu 2 ılac da hafif ve orta dereceli hastalar ıcın kullanılmaktadır.
  2003 ekim ayında usa ilaç ve gida idaresi tarafından onaylanan "mematine" ise orta ve agır dereceli alzheimer evrelerini tedavi etmek için kullanılan tek ılactır.mematine,gıyınmek ve tuvalete gıtmek gıbı gunluk yasam etkinliklerinin kaybını yawaslatmaktadır.

  2) alzheimer hastalari icin olusturulmus cafeler vardir. alzheimer cafe

  3) hastalığın doğru tanısının yapılması ve normal yaşlanmanın özelliği olan bellek değişikliklerinin alzheimerden ayrılması gerektiği vurgulanmakta.
  hastalık, bellek ve bilişsel işlevlerde günlük yaşam aktivitelerini kısıtlayacak derecede kronik ve ilerleyici kayıpla tanımlanmakta.
  alzheimer yaşamın orta ve ileri evrelerinde ortaya çıkar ve 50 yaş altında görülmesi pek nadirdir. alzheimerın görülme sıklığı yaşla birlikte artar, 65 yaşında gözülme sıklığı yüzde 5’lerdeyken, 60 yaş üstünde yüzde 30’a çıkar. ah’nın oluşum mekanizması tam bilinmemekle beraber, kalıtsal faktörler, düşük sosyokültürel düzey, kafa travması gibi nedenler üzerinde durulmakta, östrojen hormonu ve nonsteroid grubu ilaçlar kullanmanın ah’ı önlediğine dair kanıtlar bulunmaktadır.

  alzheimer hastalığının belirtileri

  4) lisan bozukluğu ilk bulgudur, uzak bellek geç evrelere dek korunur. yakın bellekteki bozulma yeni bilgilerin kaydedilmesindeki güçlükle kendini gösterir. problem çözme yeteneği kaybolur.

  ah’nın 10 temel klinik özelliği şunlardır.

  1. günlük aktiviteleri bozacak bellek kaybı

  2. eşyaları kaybetme

  3. alışageldik işleri yapmada güçlük

  4. lisan sorunları

  5. zaman ve mekanı karıştırma

  6. yargılama yeteneğinin bozulması

  7. davranış veya karakter değişiklikleri

  8. kişilik değişiklikleri

  9. pratik düşünmeyle ilgili problemler

  10. ınisiyatif kaybı

  ah’ta hangi davranış sorunları görülür?

  hafıza kaybının gizlenmeye çalışılması, amaçsız gezinmeler, eşya kaybetme ya da saklamalar, uygunsuz cinsel davranışlar, soruları tekrarlama, takip etmeler ya da edildiğine dair yersiz şüpheler, uyku ve beslenme problemleri.

  5) yavas ilerleyen ve en sik gorulen bunama turu.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük