Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. mercan dede - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  mercan dede

  1) kendisi tekno music karisimi bir seyler yapmakla beraber ayrica neyzendir ve neyin girdigi butun sarkilar cok guzeldir...

  2) yurtdisinda arkin allen olarak bilinir ekseriyetle.

  3) albumleri nar, seyahatname ve sufi dreamsdir. geleneksel sufi muzigini alip elektronik muzikle birlestiren, kimilerince cok elestirilen, yine de bircok insan tarafindan son derece basarili bulunup, begenilen muzisyen ve sanatcinin kullandigi sahne adlarindan biri. bir digeri ise dj arkin allendir. farkli isimler kullanmanin nedeni olarak, sahnede caldigi muzikler arasindaki tarz farklarini gostermistir.

  4) asıl adı arkın ılıcalı'dır.. genç yaşta üsküdar musiki cemiyetinde ney dersleri almıştır.. kanadaya cebinde çok az bir parayla göç etmiş, bir süre sıkıntılı ve kısıtlanmış bir ortamda geçim derdinde yaşamıştır.. temizlikçiyanılmıyorsam olarak çalıştığı klüpte hayatında ilk defa turntable ile tanışmıştır.. tanışma o tanışma, geceler boyu çalışıp kendini geliştirmiş ve klüplerde çalmaya başlamıştır.. jenifer allen adında bir kızla tanışıp evlenmiş ve kanada geleneklerine göre birbirlerinin soyadlarını almışlardır ve bu sırada klüplerde tanınmaya ve sevilmeye başladığından ismi dj arkın allen olarak kabul edilmiştir..

  okuduğu kitaptaki bir karakterden çok etkilenmiş ve onun adı olan mercan dede yi kullanmaya başlamıştır..

  kendisi şu anda dünya müzik otoritelerinin verdiği birçok ödül sahibidir.. hala ödüllere aday gösterilmektedir.. montreal'de yaşamaktadır..

  sahne, konser ve albüm çalışmalarında mercan dede, dj kabininde arkın allen ismini kullanmaktadır..

  albümleri:

  journey of dervish
  seyahatname
  sufi dreams
  nar
  ve en yenisi olarak fusion monster dir..

  5) mercan dede veya dj arkın allen, doğu ezgilerini ve enstrümanlarını batı ezgileri ve enstrümanları ile kusursuz biçimde kaynaştırıp, ortaya çıkan sentezi de elektronik tınılarla harmanlayarak eşsiz ve evrensel bir müzik oluşturmaktadır.. konserlerine her yaştan ve her kültürden insan gitmektedir.. türk sanat müziği dinleyen amca ve teyzelerimiz bu konserlerde dejenere diye nitelendirdikleri kanı kaynayan gençlikle buluşmaktadır..

  6) ayrıca son derece mütevazi bir insandır.. rock'n coke'ta sahnesinden sonra gençliğin arasına katılmış ve dj setlerini dinlemiştir.. fotoğraf isteyen kimseyi kırmamış, tripten tribe girmemiştir..

  7) doguya ozgu sufi muziginin ilahi gelenegini cagdas muzigin insani sarip sarmalayip icini isitan tinilariyla incelikli bir biimde harmanlayarak, eski ile yeniyi,dogu ile batiyi birlestirdigi esi bulunmaz bir muzige imzasini atan zat-i muheterem..

  8) televizyon izlemediğini çok kez dile getirmiş kişi...

  9) eserlerini ilk duyduğumda güleyim mi yoksa ağlayayım mı ikilemine düşmeme sebebiyet veren şahıs.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük