Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. yeni yok yasasi - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  yeni yok yasasi

  1) iki gun suren gorusmeler sonucunda meclis genel kurulunda tasarinin oylanmasiyla olusan yasadir. ayrica oylama sirasinda chp milletvekilleri salonu protesto amacli terketmistir.

  cumhurbaskani ahmet necdet sezer’e gönderilecek yasaya iliskin sezer'in onay veya veto icin 15 günlük süresi bulunuyor.

  2) yök'ün yapısını değiştiren yasa, genel kurul ve yürütme kurulu ayırımını kaldırarak, yükseköğretim kurulu'nu daimi statüde çalışan tek kurul haline getiriyor.

  yasa ile yök'ün üye sayısı 22'den 16'ya düşürülüyor. buna göre yükseköğretim kurulu, cumhurbaşkanınca doğrudan seçilen 5 üye ile bakanlar kurulu’nca seçilen 5, üniversitelerarası kurul (üak) tarafından seçilen 5 ve genelkurmay başkanlığınca seçilen 1 üyenin cumhurbaşkanı tarafından atanmasıyla oluşacak.

  yasa, yükseköğretim kurulu başkanı'nın kurul üyeleri tarafından seçilmesi hükmünü de getiriyor. 1 ay içinde yök'e üye seçemeyen kuruluşların yerine 15 gün içinde cumhurbaşkanı tarafından atama yapılması da öngörülüyor.

  3) yasa, yükseköğretime girişi de yeniden düzenleyerek genel lise, mesleki ve teknik lise mezunları ile anadolu liseleri arasındaki farklı katsayı uygulamalarına son veriyor. yükseköğretime giriş sınavında; sınavın değerlendirilmesi ve öğrencilerin yükseköğretim kurumlarına yerleştirilmesinde; ortaöğretimdeki program, alan, kol ve bölümlerde katsayılar yeniden düzenleniyor. sınav sorularının ortaöğretimdeki tüm müfredat gözetilerek hazırlanması, yükseköğretime giriş ile ilgili esas ve usullere ilişkin yönetmeliğin milli eğitim bakanlığı ve yök tarafından birlikte çıkarılması da hükme bağlanıyor.

  yasada öngörülen düzenlemeye göre, yükseköğretim programları sözel, sayısal ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 puan türünde toplanacak.

  herhangi bir genel veya mesleki orta öğretim kurumu mezunu, öss'deortaöğretimdeki kendi program alan ve bölümünü tercih ederse hesaplanacak ortaöğretim başarı puanı 0.80 katsayısı ile çarpılacak. ortaöğretimdeki program-alan/kol-bölümü sözel olan öğrenciler eşit ağırlığa dayalı bir yükseköğretim programını tercih ederlerse ortaöğretim başarı puanı 0.60 katsayısı ile sayısala dayalı bir yükseköğretim programını tercih ederse 0.45 katsayısı ile çarpılacak. bölümü eşit ağırlıklı olan öğrenciler sözele dayalı bir yükseköğretim programını tercih ederlerse ortaöğretim başarı puanları 0.45, sayısal alana dayalı programları tercih ederlerse 0.60 katsayı ile çarpılacak.

  sayısal öğrenciler eşit ağırlığa dayalı bir yükseköğretim programını tercih ederse ortaöğretim başarı puanı 0.60, sözele dayalı bir yükseköğretim programını tercih ederse 0.45 ile çarpılacak.

  adayların ortaöğretimdeki başarıları ösym tarafından geliştirilecek bir yöntemle ortaöğretim başarı puanı olarak hesaplanacak ve bu puan öğrenci seçme sınavı puanlarına eklenecek.


  dil sınavı ve puan türü ile ilgili adayların yerleştirilmesine ilişkin esaslar yök tarafından belirlenecek.


  belli spor ve sanat dallarında üstün kabiliyetleri olduğu tespit edil öğrenciler, ilgili dalda eğitim yapmak kaydıyla yönetmelikle belirlenecek esaslara göre yükseköğretim kurumlarına alınabilecek.

  4) belirtilen yükseköğretim programlarına girişte ortaöğretim başarı puanı 0.80 katsayı ile çarpılacak. 2004 yılında bu haktan yararlananlar ile 2003-2004 öğretim yılında aynı şartları taşıyan lise2. sınıfta olan öğrenciler 2005 yılında girecekleri öss'de aynı haktan yararlanacaklar. bu durumda, liselerin sayısal alanlarından mezun olan öğrenciler üniversitelerin işletme ve iktisat gibi eşit ağırlıklı programlarını tercih ederlerse orta öğretim başarı puanları 0.80 katsayı ile çarpılacak.


  yasa yürürlüğe girdiğinde yardımcı doçent olarak görev yapmakta olanların üak tarafından belirlenen doçentlik başvurusu için asgari yayın ölçütlerini yerine getirme süresi de 8 yıl olacak.

  diğer mevzuatta yök yürütme kurulu'na yapılan atıflar, yök'e yapılmış sayılacak.

  yasanın, üniversite giriş sınavlarında tüm ortaöğretim müfredatının göz önünde tutulacağına ilişkin hükmü 1 ocak 2005 tarihinde, diğer hükümleri resmi gazete'de yayımı tarihinde yürürlüğe girecek.

  5) bu hamurun daha çok su götüreceği meselesi

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük