Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. sabetaycilik - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  sabetaycilik

  1) sabetay sevi'nin goruslerini benimseyip, ona inananlar, sabetaistler.
  musluman gibi gorunen yahudiler.

  2) sabetay sevi adlı yahudi haham'ın kurduğu mezhep. osmanlının sıkıştırması sonucunda cemaatim ve ben bundan böyle müslüman olduk diyerek hayatini kurtarır.

  cemaatine ise " musluman gibi gorunun ama kendi icinizde dininizin gereklerini alın. muslüman isimleri alın ama kendi icinizde yahudi isimleri kullanın, muslumanlarla evlenmeyin, bu sırrınızı kimseye söylemeyin" gibi ogutlerde bulundugu bilinmektedir.

  kendisi de sabetayist bir aileden gelen araştırmacı yazar ilgaz zorlu ya göre türkiyede yaklasım 2000 sabetayist aile vardır. 500.000 kadar sabetayist turk vatandasindan sözedilmektedir.
  din değiştirdikleri için dönme ve turkiyeye göcen sabetaycilarin kokeni selanik oldugu icin de selanikli diye anılırlar

  medya, universiteler, dis isleri bakanlıgı, edebiyat ve sanat sektörü, politikacıların çoğu hep sabetayisttir.
  rahsan ecevit
  altan oymen
  tansu ciller
  ayse arman
  mehmet barlas
  orhan pamuk
  dinc bilgin

  konuyla ilgili detaylı bilgiyi ilgaz zorlu nun evet ben selanikliyim adlı kitabı ve
  yalcın kucuk un tekelistan , sebeke ve tekeliyet kitaplarında bulabilirsiniz.

  3) dilerseniz;www.yesil.org/sabatay/sabataycilikvesiyaset.htm

  4) real yagudilerin kendilerinden saymadıkları selanik göçmeni 1 nevi mason locaları gibi gizli faliyetleri olup örgütlenmesini osmanlı dönemlerinde yapmış masonik uzantıdır. eski dış işleri bakanı ismail cem ve onun kardeşi olan fakat birbirlerini ibneliklerinden dolayı reddeden cemil ipekçi 1 er sebaisttir. yukardaki entrylerdede yazdıgı gibi rahşan ecevitten tutunda 1 çok irili ufaklı siyasetçi politikacı sanatçı ve iş adamı 1 er sebaisttir.

  5) http://mitglied.lycos.de/goezelel53/yalcin/body_yalcin.htm adresinde yalcın kucuk ün sebatayist kadrolasma ile ilgili tezlerini okuyabilirsiniz.

  6) değişik kaynaklarda yer alan bilgilere göre, sabetaycılık, sabetay sevi yandaşları olarak tanımlanmaktadır.
  aynı kaynaklara göre, 1626 yılında İzmir/agora'da yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen sabetay sevi, 1665 yılında kendisinin tevrat'ta sözü edilen ve dünyaya gelip "vaadedilen topraklar"da yahudiliği tekrar hakim kılacak olan "mesih" (kurtarıcı) olduğunu ilan eder. İzmir ve kudüs'teki yahudi önde gelenleri onu dinlerini bozan bir düzenbaz olarak gördüklerinden osmanlı sarayına şikayet ederler. sevi, saraya çağrılarak sorgulanır. hayatı ile iddiaları arasında bir seçim yapması istenir. sevi, hayatı yönünde seçim yaparak aziz mehmet adıyla maaşa bağlanır.
  sabetaycı avcılarının "araştırmalarına" göre, bu, görünüşteki bir müslümanlıktır. sabetaycılara göre ise, "bu can bu bedenden çıkmadıkça" diyerek müslüman olan sevi'nin, kapıdan dışarı çıkar çıkmaz, bedeninden bir kuşun uçup gitmesiyle verdiği sözden azade olduğu söylenir. "can bedenden çıktığı" için artık bu söze sadık kalması gerekmez. böylece sevi ve onun takipçisi olarak daha sonra selanik'e yerleşen 200 kadar aile, dış görünüşte müslüman, kendi aralarında ise sabetaycı yahudi kalmaya devam ederler.
  sabetay cemaatine türkler 'dönme', yahudiler ise renkleri değişen bir balık olduğundan "sazanikos" demektedirler.
  cahit uçuk'un "bir İmparatorluk çökerken" adlı kitabında 19'uncu yüzyılda selanik'te iktisadi ve kültürel bakımdan herkesi geçtiği anlaşılan sabetaycılar'ın oruç tutup, namaz kıldıkları anlatılmaktadır.
  selanik'te kapancılar, yakubiler ve karakaşlar olmak üzere üç gruba ayrılan sabetaycılar eğitime büyük önem verirler. feyziye ve terakki gibi okullar açmışlardır. atatürk'ün selanik'teki ilkokul öğretmeni şemsi efendi'nin (şemsi efendi, ilgaz zorlu'nun dedesinin dedesi olduğu için) de sabetaycı olduğu söylenmektedir. ve iddialara göre, sabetaycılar, kurdukları okullara sadece sabetaycı kökenden gelenlerin çocuklarını kabul etmektedirler.
  İddialara göre, selanik'teki mason locasında ve İttihat terakki içinde etkili bir role sahip olan sabetaycılar, tamamen müslüman ismi almakta ve kendilerini her bakımdan "şüphe edilmeyecek ölçüde" müslüman göstermektedirler. ancak, gizli inançlarının devamı için sadece kendi aralarında evlenmektedirler. sabetaycı avcılarına göre, osmanlı'nın son döneminde olduğu gibi cumhuriyet döneminde de sabetaycıların toplum ve devlet üzerindeki ağırlığı devam etmiştir. bir çok önemli tarihi olayın içinde bulunmuş olan bu cemaat, 1924 yılında yunanistan'la yapılan mübadele ile türkiye'ye gelerek İstanbul'un şişli ve nişantaşı semtlerine yerleşmiştir.
  sabetaycı avcılığı da, bu "dönmeler"in ticaret ve bürokrasi içinde güçlenmelerine paralel olarak, kendi "gizli" amaçlarına yönelik faaliyetleri sürdürmeleriyle meşrulaştırılmaktadır. bu "gizli amaç" da, siyon'u kurmak, yani büyük İsrail devletinin kurulmasını sağlamaktır. dolayısıyla büyük İsrail devletinin topraklarında egemen olan "islamı yıkmak" bu amacın en önemli unsuru olarak görülmektedir.
  (bkz.: http://www.kurtuluscephesi.com)
 2. Gündelik Sözlük

Sözlük