Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. kirmizi ve siyah - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  kirmizi ve siyah

  1) asli le rouge et le noir stendhal'a ait turkcesi 'kirmizi ve siyah' olan roman. turkce'ye ilk kez 1941'de cevrilmistir. zamanin sinirlarini asmis, evrensel bir degere sahiptir.

  ingiliz yazari somerset maugham: 'kirmizi ve siyah, bir askin, gittikce buyuyen bir askin hikayesidir... korkulari, duraksamalari, atesli tutkusuyla, usta elinden cikmistir... onu okumak essiz bir yasantidir.' demis.


  2) genclerbirligi'nin renkleri.

  3) ac milan takımının renkleri.

  4) adını ordunun kırmızı giysileri ile ruhban sınıfının siyah cüppelerinden alır. yani kitabin ismi siyah ve kirmizi buradan gelir. siyah ordu kirmizi ise din.

  olaylar 19.yy fransasinda gelisir. kitabin bas kahramani julien tasrali bir genctir ve yoksullugunun ezikligini tasimaktadir. zenginlerden intikam alma askiyla yanip tutusur. belediye baskasinin karisiyla bir iliski yasar. sonra dedikodular yuzunden kenti tewrketmek zorunda kalir. bir baska yere gider. bir ise girer. patronunun kiziyla iliskiye girer. kiz hamile kalir. baba bir sekilde ikna edilip tam bunlar evlenecekken, birden bire gecmiste ask yasadigi belediye baskaninin karsinin elinden yazilmis ve julien'in sadece paraci ve cikari icin herseyi yapabilecek biri olduguna iliskin bir mektup ortaya cikar.

  nisan bozulur, julien asagilanmaya dayanamaz ve gidip baskanin karisini oldurur. sonra da giyotinle kafasi ucurulur.

  5) gaziantepsporun renkleri...

  6) yanyana geldiğinde iğrenç duran renkler.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük