Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. hammurabi - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  hammurabi

  1) milattan once 1700 lerde yasamis babil krali. bilinen ilk yasa yapici dersek bu biraz tartismalidir ama koydugu yazili kanunlar sanirim bilinen ilk derli toplu yazili kanunlardir. doneme gore iler tutar yani vardir ve yine doneme gore adildir.

  282 baslik altinda toplanan bu kanunlar aslinda hammurabi’nin verdiği sozlu kararlardir. hükümdarlığının son yıllarında yazılı duruma getirilmisti.

  bu yasalarla toplumdaki sınıflar birbirlerinden kesinlikle ayrılmış, sınıfların kendi içinde ve birbirine karşı olan davranışları belirlenmişti.

  her üretici ne az ne cok, belli bir miktar üretim yapmak zorundaydı. borclu alacakli iliskileri biraz acimasizdi. bunlara göre alacaklı, borçlunun karısı veya çocuğuna el koyabilirken karısını boşayan bir adam, kadının evlenirken verdiği parayı geri ödemekle ve çocukların geçimini sağlamakla yükümlü tutulmuş nafaka olayinin ilk adimi atilmisti.

  boşanmada kadın kusurlu görülürse kime gore bu haklardan yoksun bırakılırdı. özgür bir adam bir köle ile evlenirse doğan çocukları da özgür sayılırlardı. özgür bir kadın bir köle ile evlenirse onun çocukları da özgür olurdu.

  hammurabi yasalarinda kisas agirlikli olarak goze carpar. hırsızlık, ayaklanma ve cinayetin cezası genellikle ölümdü. bazi durumlarda zara gorenin zarari para ile karsilanirdi.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük