Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. friedrich engels - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  friedrich engels

  1) bilimsel sosyalizmin iki kurucusundan biridir. 1820’de prusya’nyn romanya eyaletine bagli barmen kentinde dogdu. fabrikatör bir ailenin çocugu idi. liseyi bitiremeden bir ticarethanede çalysmaya baslady ve ayny süreçte bilimsel, politik egitimine devam etti. hegel doktrininden etkilenmesine ragmen, onun idealizmini reddetti.

  doga ve toplum olaylarynin ancak maddi nedenlere dayali olarak meydana geldigi sonucunu ilan ederek, insanliga tarihsel önemde bir çigir acti.

  engels’in ingiltere manchester proletaryasini yakindan tanimasi, bilimsel sosyalizmin eyleme aktarilmasi düsüncesinin olgunlasmasyna temel oldu. buradan hareketle ingiltere de isçi sinifinin durumu adli eserini yazdy. proletaryaya yönelik çalismasinda sinifin tarihsel rolünü saptadi ve isçi sinifi militanlariyla olan iliskisi sayesinde hizla küçük-burjuva sosyalizminin etkisinden kurtuldu.

  engels ve marx, birlikte, komünist liga ile iliskiye geçtiler. bu kosullarda, halen günümüz sinif hareketi içinde tüm canliligini koruyan, mücadele rehberi komünist manifestoyu yazdilar.

  bütün dünyanyn isçilerini birlesmeye ve mücadeleye çagiran manifesto, kurulus mücadelesinde yol gösterici olmayi sürdürüyor.

  engels, bilimsel sosyalizmin kurucularindan biri olmanyn yanisira kararly bir militandir da. çünkü proletaryanin örgütlenmesi mücadelesi ve taktikleriyle yakindan ilgilenmisti. isci sinifi hareketi açisindan teorinin önemi üzerinde büyük bir özenle durmus ve siniflar mücadelesi arenasinda isçi sinifina anti dürhing isminde önemli bir silah kazandirmisti.

  yine alienin özel mülkiyetin devletin kökeni, doganin diyalektigi vb. eserlerle doga ve toplumun diyalektik gelisimine, önemi tartisilmaz katkilar sunmustur.

  teorik, siyasal, felsefi çalismalarin yanisira doga ve toplum bilimlerinin çesitli alanlarinda da degerli eserler vermistir.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük