Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. tutunamayanlar - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  tutunamayanlar

  1) beceriksiz ve korkak bir hayvandir. insan boyunda olanlari bile vardir. ilk bakista, dis görünüsüyle, insana benzer.
  yalniz, penceleri ve özellikle tirnaklari cok zayiftir. dik arazide, yokus yukari hic tutunamaz. yokus asagi, kayarak iner. (bu arada sık sık düser).tüyleri yok denecek kadar azdir. gözleri cok büyük olmakla birlikte, görme duygusu zayiftir. bu nedenle tehlikeyi uzaktan göremez.

  2) oguz atay
  bat dunya bat

  3) sanılırdı gerçekti,hayır gerçek değildi
  tutunamayanların tarihine eğildi
  kelime ve yalnızlık hayatın tadı tuzu
  kucaklamak isterdi ölümü ve sonsuzu...

  4) yagli guresciler cagrisim hesabi

  5) oguz atay ın klasık olmaya aday harika eseri

  6) düşenler oluyo bir bakıma :p

  7) tuğla kıvamında bir kitap olması itibari ile sonunu söylemek sağlık açısından tavsiye edilmemektedir...

  8) bir familya. her devirde rastlanir. türü yok olmaya yüz tutmus sanilsa da , nasil yaptiklari bilinmez, israrla orada burada karsiniza çikarlar. sayilari ne eksilir ne artar. sanki onlara ayrilmis bir kontenjan vardir. basarida yenik, askta maglup, dostlukta yalnizdirlar. bir de her isi yolunda gittigi, hayati, deyim yerindeyse, gicir oldugu halde, bu durumu, bu ruh halini içine sindiremeyip, olur olmaz bahane arayanlari vardir. öyledirler iste..
  tutunamayanlar

  9) en severek üye olduğum gruplarımdan.

  10) duserler

  11) mahkemede, suçlu sandalyesinde, ........
  insanı bu koca dünyada yalnız bırakarak arkadaşlık, dostluk, sevgiyle uzatacakları sıcak bir elleri olmayanlar, yani elsiz, gözsüz, akılsız, kalpsiz ve kansız gerçek sakatlar yani onlar, onlar, onlar, onlar karşımıza oturacaklar

  12) oğuz atay ın 1971 yılında yayınlanan ve trt roman ödülünü kazanan ilk romanı...


  garip yaratıklar ansiklopedisinden :
  tutunamayan (disconnectus erectus) : beceriksiz ve korkak bir hayvandır. İnsan boyunda olanları bile vardır. İlk bakışta, dış görünüşüyle, insana benzer. yalnız, pençeleri ve özellikle tırnakları çok zayıftır. dik arazide, yokuş yukarı hiç tutunamaz. yokuş aşağı, kayarak iner. (bu arada sık sık düşer). tüyleri yok denecek kadar azdır. gözleri çok büyük olmakla birlikte, görme duyusu zayıftır. bu nedenle tehlikeyi uzaktan göremez.

  erkekleri, yalnız bırakıldıklarında acıklı sesler çıkarırlar. dişilerini de aynı sesle çağırırlar. genellikle başka hayvanların yuvalarında (onlar dayanabildikleri sürece) barınırlar. ya da terkedilimiş yuvalarda yaşarlar. doğumdan sonra ana, baba ve yavrular ayrı yerlere giderler. toplu olarak yaşamayı bilmezler ve dış tehlikelere karşı birleştikleri görülmemiştir....."

  13) "bir kitap okudum tüm hayatım değişti" dedirten kitap. bu yuzden okunması zor bitirinine az rastladığım oğuz atayın şaheseri...."nerdesin be olrİc"

  14) disconnectus erectus

  15) oğuz atay'ın milli eğitim bakanlığı tarafından 100 temel eser arasına alınan eseri.iletişim yayınları tarafından basılmış bir kitaptır.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük