Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. sifir - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  sifir

  1) turkce sozluge gore, kendi başına değeri olmayan, ondalık sayı sisteminde sağına geldiği rakamı on kere büyüten sayi.

  sifir "hic" degildir, sifir eksiler aleminin sonu, artilar alemine gecilen sinirdir.

  cok onemli olan sifiri her hangi bir rakamin yanina getirdiginizde, onu on misli buyultur ya da kucultur. sifirin kesfi atesin ve tekerlegin kesfi gibi, insanlik tarihindeki en onemli birkac buyuk kesiften biridir. sifir olmasaydi ne bu gunku matematik, ne cebir, ne eksi sayilar, ne uzay gemileri, hic biri olmazdi.

  2) bir sayinin sifira bolunmesi

  3) romen rakamlari

  4) 0

  5) birbirinden bagımsız olarak hem hindistan’da hem de maya’lar tarafından icat edildigi sanılan sayi. hindistan’da bizim kullandigimiza benzeyen bir kesirli sistem kullanılmaktaydı, ancak i.ö. 3. yüzyıla kadar sıfır yerine bosluk bırakıyorlardı. bosluk, sayıları ayırmak için de kullanıldıgından oldukça akıl karıstırıcıydı, dolayısıyla sıfır yerine nokta koymaya baslanildi. bizim bildigimiz sıfırın sıfır olarak kullanılmaya baslaması ise i.s. 7. yüzyıla rastlar.
  mayalar i.s. 3. yüzyılda takvimleri için sıfırı icat etmisler..

  sıfırın avrupa uygarlıgına gelmesi araplar tarafından i.s. 800’lü yıllarda olmustur. yunanlı ve romalılar sıfır kullanmıyorlardı çünkü hesaplamalarını abaküs üzerinde yapmaktaydılar.

  6) arapca'da 'bos' anlamina gelen sifr kelimesinden gelir. bati dillerinin cogunda ise 'rakam' anlamina gelen bir kelimedir.
  orn:isvecce'de 'siffra', hollandaca'da 'cijfer'

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük