Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. nuh tufani - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  nuh tufani

  1) nuh nebi ye inanmayan kavmi icin gelecegi vahyolundugu rivayet edilen tufandir.

  buna yonelik turlu hikayeler vardir. muslumanlar nuh nebi'nin soz konusu gemisnin cudi dagi na indigine inanir. kuran'da nuh nebi'nin gemiyi yapmasi ve kavminin ona inanmamasi tufanin gelmesi ve kavmin cezalandirilmasi hud suresi nin 25-48 ayetlerinde ayrintilariyla anlatilir.

  boyle bir tufanin oldugu ve yeryuzunun sular altinda kalmasi hemen hemen butun dinlerde anlatilan bir hikayedir. buna cok tanrili dinler de dahildir. islam bu konuda bir ilk degildir. kuran'da anlatildigi sekliyle (hud suresi 25-48 ayet) olay soyle olmustur:

  2) 25- andolsun ki biz nuh''u, kavmine gönderdik de süphe yok ki dedi, ben, size apaçik bir korkutucuyum.

  26- ancak allah''a kulluk edin, çünkü gerçekten de elemli bir günün azabi gelip çatacak size, bundan korkuyorum ben.

  27- kavminin kafir olanlarindan ileri gelenler, biz dediler, seni de bizim gibi bir adam görmedeyiz ve sana uyanlari da görüyoruz ki düsünmeden ve derhal sana kapiliveren ve ancak asagilik tabakadan olan adamlarimiz ve sizin, bize bir üstünlügünüzü de görmüyoruz, hatta yalanci oldugunuzu saniyoruz.

  28- nuh, ey kavmim dedi, ya ben rabbimden apaçik bir delille gelmissem ve katindan bana bir rahmet vermisse, fakat bunu, siz görmüyorsaniz. ıstemediginiz halde kabûl etmeniz için de sizi zorlayacak miyim ki?

  3) 29- ey kavmim, bu yüzden bir mal da istemem sizden; ecrim, ancak allah''a ait ve ben, inananlari kovacak da degilim; süphe yok ki onlar, rablerine kavusacaklar, fakat sizi görüyorum ki bilgisiz bir kavimsiniz.

  30- onlari kovarsam ey kavmim, allah''tan baska kim yardim eder bana, hiç de mi düsünmezsiniz?

  31- ve ben, allah''in hazineleri yanimda demedigim gibi gaybi bilirim de demiyorum ve ben bir melegim gibi bir söz de etmiyorum, fakat sizin gözünüze hor görünenler hakkinda, allah onlara hiçbir suretle ve kesin olarak bir hayir vermez de diyemem. ıçlerinde ne var, allah daha iyi bilir. ancak onlari kovar, haklarinda bu çesit sözler söylersem mutlaka zulmedenlerden olurum.

  4) 32- ya nuh dediler, gerçekten de bizimle ugrasmadasin ve ugrasmanda ileri de gittin, gerçeklerdensen hadi, tehdit edip durdugun azaba ugrat bizi.

  33- nuh, dilerse dedi, allah ugratir ancak o azaba sizi ve onu aciz bir hale getiremezsiniz siz.

  34- azginliginiza karsilik allah sizi helak etmeyi murad etmisse ögüt vermek istesem de ögüdüm bir fayda vermez size. odur rabbiniz ve dönüp onun tapisina varacaksiniz.


  5) 35- yoksa kendisi uyduruyor bunlari mi diyorlar. de ki: eger uyduruyorsam benim suçum, bana ait ve ben sizin yaptiginiz suçlardan uzagim.

  36- nuh''a, kavminden inananlardan baskalari kesin olarak inanmayacak, artik sen de onlarin yaptiklari isler yüzünden kederlenme diye vahyedildi.

  37- nezaretimiz altinda ve vahyimize uyarak bir gemi yap, zulmedenler için af dileme benden, süphe yok ki sularda bogulacak onlar.


  6) 38- gemiyi yapmaya koyulmustu ve kavminin ileri gelenleri, yanindan geçerken alay ediyorlardi onunla, o da, alay ediyorsunuz bizimle ama diyordu, siz nasil alay ediyorsaniz biz de sizinle öyle alay edecegiz.

  39- artik, ugrayani hor-hakir edecek azabin kime gelip çatacagini ve daimî azaba kimin ugrayacagini yakinda bilir, anlarsiniz.

  40- sonucu emrimiz gelip tandirin altindan su kaynamaya baslayinca her mahluktan birer çifti ve helaki taktir edilenden baska ailenden olanlari ve inananlari gemiye yükle dedik; zaten maiyetinde bulunan inanmis kisiler de pek azdi.


  7) 41- ve nuh, binin gemiye dedi; akip gitmesi de allah adiyladir onun, durmasi da. süphe yok ki rabbim, suçlari örter, rahîmdir.

  42- gemi, içindekilerle daglar gibi dalgalar üstünde akip gidiyordu. nuh, kendisinden çekilip ayri bir yerde bulunan ogluna ogulcugum dedi, bin sen de bizimle ve kâfirlerle berâber olma.

  43- o, dagda bir yere siginirim ben dedi. nuh, bugün dedi allah''in acidigi kisilerden baska onun emrinden kurtulacak yok ve derken aralarina bir dalgadir giriverdi ve o da bogulanlara katildi.

  44- ve dendi ki: ey yeryüzü, em suyunu ve ey gök kes yagmurunu ve su emildi ve is yapildi-bitti ve oturdu cudi ’ye gemi ve uzaklik denildi, zulmeden topluluga.

  45- ve nuh rabbine niyaz edip dedi ki: rabbim, oglum da süphe yok ki ailemdendi ve süphe yok ki vaadin gerçektir senin ve sen, hükmedenlerin en hayirlisisin.


  8) 46- de ki: ya nuh, o, kesin olarak senin ailenden degil, çünkü o, kötü bir is isledi. artik bilmedigin seyi isteme benden süphe yok ki bilgisizlerden olmaman için ögüt vermedeyim sana.

  47- nuh, rabbim dedi, bilmedigim seyi senden istemekten, gene sana siginirim ve beni yarligamazsan, bana acimazsan ziyankârlardan olurum ben.

  48- dendi ki: nuh, sana ve seninle beraber bulunanlardan türeyecek ümmetlere bizden gönderilen esenlikler ve bereketlerle in gemiden. onlardan türeyecek ümmetler içinde öyleleri de var ki onlari da bir müddet faydalandiracak, geçindirecegiz de sonra bizden elemli bir azaba ugrayacaktir onlar.


 2. Gündelik Sözlük

Sözlük