Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. thomas more - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  thomas more

  1) utopya sozcugunun isim babasidir. unlu utopya adli kitabi yazdi.

  1478 doğumlu sir thomas moore, kral’a, hayatı pahasına da olsa hayir demesini bilen ve inançlarını hiç bir baskı altında değiştirmeyen gercek bir aydindi.

  oxford’da grekçe ile tanışmış ve grek düşüncesini yeniden araştıran ıtalyan rönesanssına sempati duymuştu. bu eğilimi ailesi ve otoritelerin tepkisini çekince, dostu erasmus’un da etkisiyle hukuku seçti. 1504 ise, parlamentoda - viii.henry’nin vergi isteğine karşı çıkan- muhalif bir üyeydi. 1514’de şövalye de oldu.

  kral, pek hoşlanmamakla birlikte, giderek popülerleşen, bilgisi ve tavırları ile sivrilen more’la ilişkilerini sıcak tutmaya çalıştı. önce adalet bakanlığına getirildi more. ancak, mahkemeye işi düşenlerden hediye almayı reddederek teamülleri çiğnedi! ardından kral’ın boşanma isteğini reddetti. böylece sarayla arası açıldı ve 1532’de istifa etti bakanlıktan. davet edildiği evlilik törenine de katılmadı.

  1534’de viii. henry’nin parlamentodan geçirdiği “üstünlü yasası”nı da inançlarına ve hukuka aykırı bulduğu için kabule yanaşmadı ve kralın papadan üstün olduğuna dair yemin etmeyi reddetti. ıpler gerildi, kılıçlar çekildi artık.

  suçu idamı gerektirmiyordu, ancak yalancı tanıklıklarla vatana ihanet ettiği iddia edildi

  tavrından vazgeçerse affa uğrayacağı söylendiği halde, inançlarını çiğnemedi, vicdanının sesine uydu ve 1535 yilinda inanclari ugruna basini cellada vermekten cekinmedi.

  gerçek bir aydındı thomas more...

  2) ütopya isimli eserin sahibi, hedonist akımın temsilcisi, aynı zamanda bürokratta olan ıngiliz yazar.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük