Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. turgut ozal - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  turgut ozal

  1) sevaplariyla gunahlariyla t.c.'nin gelmis gecmis en renkli basbakanidir. yaptigi atilimlar kadar benim memurum isini bilir sozleriyle pek cok rusvet olayinin on plana cikartilmasina neden olmustur. tonton simasi, zeki kisiligi ve ongorulu siyasetleri ozlense bile yaptigi sabit kiymet yatirimlarinin kopru,otoyol faiz yukunu halen ekonomimiz cekmektedir.

  2) Turkiyenin amerikaya peskesinin baslica mimarlarindan.Serbest piyasa ekonomisine gecisle enflasyonu basimiza musallat eden sahis.Dis ulke ureticilerinin ulkemizde mallarini satmasi tv-telefon ve kredi karsiligi otoyol yapimi ki:zaten para tekrar krediyi veren yere geri donmekte arac gerec alimiyla milletin gozunu boyayan hatta bunu habire ben geldigimde ''77 cente muhtactiniz ben gidersem 7 cente muhtac kalirsinsiz'' diye de basa kalkan sahis.Ayrica sadece fransa'da yayinlanan la turquie adli kitabinda Turkiye de Turk yoktur diyebilen kisi.Dmitris kitsikis adli rum basdanismaninin ise cumhuriyet gazetesine kendisinin ermeni asilli oldugunu beyan ettigi hicte ulkemize faidesi dokunmayan yiyici hortumcu babasi.

  3) oldugune uzulmedigim bugunlerin mimari olan politikaci

  4) onun memuru isini bilir, ona gore anayasa birkac kere delinse bir sey olmaz... ahirette kendisiyle gorusecegiz bilahare...

  5) ulkeye otoyollar,kopruler disinda hicbir katkisi olmamis,ustelik enflasyon terimini hayatimiza sokan anavatan partisinin kurucusu rahmetli otoyol insani.

  6) serbest piyasa ekonomisini ülkemizde hayata geçirerek büyük bir hata işlemiş olan türkiyenin bilmem kaçıncı cumhurbaşkanı. gözlükleri efsanedir. anaptan çıkmıştır. dövizi yasal hale getirmiştir.

  7) "siz benimle değil küçük özalla uğraşın" diyerek halkımı dumurdan dumura koşturmuş siyaset adamıidi..

  8) olusturdugu bankacilik sitemi ile hortumlanmadik banka kalmamistir.

  9) oldugu gun (17 nisan 1993) izmir'de cesmealti denen yerde ayran-gozleme yiyordum. radyodan duydugumda bogazima dugumlendi.
  hicbirseyine degil de, cesaretine herzaman hayran kalmisimdir.
  olmeden once "ermenistan'a iki bomba dusse nolur yani?" demisti. gerceklestiremeden oldu.


  10) demiryollarına "komunist işi" diyen adam.zira ne kadar yanıldığı ortadadır.almanya,fransa,norveç gibi ülkelerde demiryolu ağı oldukça gelişmiştir.

  11) ikitelli organize sanayi bölgesinde bankaların bulunduğu büyük caddenin ismi.

  12) turk siyasetinin gördüğü en renkli ve en akıllı simalardan biri. olmadığı durumda ne olacağını göremediğimiz için artılarıyla eksilerini nötrleştiremeyeceğimiz kişi. her değişim bir fırsattır, her uygulama uyguladığın mayaya göre iyiye de gider kötüye de.

  13) bir rivayete gore, yemegine zehir konulup, katledilen devlet başkani. ne kadar dogru yalan bilinmez doğru olma payı da yüksek altina sicmiş capraz yuruyen swh

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük