Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. necip fazil kisakurek - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  necip fazil kisakurek

  1) ustad lakapli sair,sayisiz guzel esere imza atmistir,istanbul yenibosnada da ayni isimde birde okulu vardir ..

  2) Sultan-suara diye anilan herne kadar buyuk dogu fikrine karsi ciksamda kafiyeyi en guzel kullanan Turk sairi.

  3) alkoliktir kendisi, ama bu buyuk sair oldugu gercegini degistirmez

  4) CHP tarafindan Sultan-us suara (sairlerin sultani) secilmis, eski sosyalist sair. Daha sonra hidayete ermistir. (Kendi dusuncesi boyledir) Olaganustu siirlere imza atmis ve milli mars yarismasinda Buyuk Dogu Marsini aday gostermistir. ozellikle ask ve kadin ile ilgili siirleri pek bilinmese de mutlaka okunmalidir. siir konusunda derin bilgiye sahiptir. Babasini sevmez. Maras kokenli Kisakurekogullarindandir.

  5) hece şiirinin son yüzyıldaki en büyük şairi...

  6)
  26 mayıs 1905 - 25 mayıs 1983

  hayati
  maraş'lı bir soydan gelen necip fazıl'ın çocukluğu, mahkeme reisliğinden emekli büyük babasının ıstanbul çemberlitaş'taki konağında geçti.ılk ve orta öğrenimini amerikan ve fransız kolejleri ile bahriye mektebi'nde
  (askeri deniz lisesi) tamamladı.

  lisedeki hocaları arasında dönemin
  ünlülerinden yahya kemal, ahmet hamdi(akseki) , ıbrahim aşki gibi isimler vardı.

  ıstanbul edebiyat fakültesi felsefe bölümü'nü bitirdikten (1924) sonra gönderildiği fransa'da sorbonne üniversitesi felsefe bölümünde okudu.

  paris'te geçen bohem günlerinden sonra, türkiye'ye dönüşünde hollanda, osmanlı ve ış bankalarında müfettiş ve muhasebe müdürü olarak çalıştı.

  bir fransız okulu, robert kolej, ıstanbul güzel sanatlar akademisi, ankara devlet konservatuarı, ankara üniversitesi dil ve tarih-coğrafya fakültesi'nde
  hocalık yaptı(1939-43) .sonraki yıllarında fikir ve sanat çalışmaları dışında başka bir işle meşgul olmadı.

  şairliğe ilk adımını 12 yaşında iken, annesinin arzusuyla başladı ve ilk şiirleri yeni mecmua'da yayımlandı.milli mecmua ve yeni hayat dergilerinde çıkan şiirleriyle kendinden söz ettirdikten sonra, paris dönüşü
  yayımladığı örümcek ağı ve kaldırımlar adlı şiir kitapları onu çok genç yaşta çağdaşı şairlerin en önüne çıkararak edebiyat çevrelerinde büyük bir hayranlık ve heyecan uyandırdı.

  henüz otuz yaşına basmadan çıkardığı
  yeni şiir kitabı ben ve ötesi (1932) ile en az öncekilerkadar takdir toplamayı sürdürdü.

  şöhretinin zirvesinde iken felsefi arayışlarını sürdürüp içinde yeni bir dönemin doğum sancısını hisseden necip fazıl için 1934 yılı gerçekten de hayatının yeni bir dönemine başlangıç olur.bohem hayatını en koyu rengiyle yaşadığı günlerde beyoğlu ağa camii'nde vaaz vermekte olan abdülhakim arvasi ile tanışır ve bir daha ondan kopamaz.necip fazıl'ın hemen tümünde üstün bir ahlak felsefesinin savunulduğu tiyatro eserlerini birbiri ardına edebiyatımıza kazandırması bu döneme rastlar.

  tohum, para, bir adam yaratmak gibi piyesleri büyük ilgi görür.bu eserlerden bir adam yaratmak, türk tiyatrosunun en güçlü oyunlarındandır.

  necip fazıl'ın şairliği ve oyun yazarlığı kadar önemli yönü, çıkardığı dergilerle düşünce hayatımıza kattığı zenginlik ve bu dergilerde çıkan yazılarla sürdürdüğü mücadeledir.haftalık ağaç dergisi(1936,17 sayı)
  dönemin ünlü edebiyatçılarının toplandığı bir okul olmuştur.

  büyük doğu dergisinde çıkan yazılarıyla ısmet paşa ve tek parti (chp) yönetimine şiddetli bir muhalefet sürdürmesi sonucu hakkında açılan çok sayıda davada
  yüzlerce yıl hapsi istendi,163. maddeye aykırı bulunan yazıları ve kimi zaman da bulunan bahanelerle birkaç yılda bir hapse mahkum oldu.

  cinnet mustatili adlı eserinde hapishane anıları yer alır.sık sık kapatılan ve çeşitli bahanelerle toplatılan büyük doğu'nun çıkmadığı sürelerde günlük fıkra ve çeşitli yazılarını yeni ıstanbul, son posta, babıalide sabah, bugün, milli gazete, hergün ve tercüman gazetelerinde yayımlandı.

  büyük doğu'da çıkan yazılarında kendi imzası dışında adıdeğmez, mürid, ahmet abdülbaki gibi
  müstear isimler kullandı.1962 yılından itibaren de hemen hemen tüm anadolu şehirlerinde verdiği konferaslarla büyük ilgi topladı.başta ıdeolocya örgüsü
  (1959) olmak üzere düşünce eserleriyle kültür hayatımıza verdiği büyük hizmet, diğer tüm yönlerini bile geride bırakacak üstünlüktedir.

  1980'de kültür bakanlığı büyük ödülü'nü, 'ıman ve ıslam atlası' adlı eseriyle fikir dalında milli kültür vakfı armağanı'nı (1981) , türkiye yazarlar birliği üstün hizmet ödülü'nü (1982) almıştır.ayrıca türk edebiyatı vakfı'nca 1980'de verilen beratla 'sultan-üş şuara' (şairlerin sultanı) ünvanını kazanmıştır.

  7) eserlerı
  şiir:
  örümcek ağı (1925) , kaldırımlar (1928) , ben ve ötesi (1932) , sonsuzluk kervanı (1955) , çile (1962) , şiirlerim (1969) , esselâm (1973) , çile (1974) , bu yağmur.

  oyun:
  tohum (1935) , bir adam yaratmak (1938) , künye (1940) , sabır taşı (1940) , para (1942) , nami diğer parmaksız salih (1949) , reis bey (1964) , ahşap konak (1964) , siyah pelerinli adam (1964) , ulu hakan abdülhamit (1965) , yunus emre (1969) .

  roman:
  aynadaki yalan (1980) , kafa kağıdı (1984-milliyet gazetesinde tevrika) .

  öykü:
  birkaç hikâye birkaç tahlil (1932) , ruh burkuntularından hikâyeler (1964) , hikâyelerim (1970) .

  anı:
  cinnet mustatili (1955) , hac (1973) , o ve ben (1974) , bâbıâli (1975) .

  8) anneme mektup


  ben bu gurbete ile düştüm düşeli,
  her gün biraz daha süzülmekteyim.
  her gece, içinde mermer döşeli,
  bir soğuk yatakta büzülmekteyim.
  böylece bir lâhza kaldığım zaman,
  geceyi koynuma aldığım zaman,
  gözlerim kapanıp daldığım zaman,
  yeniden yollara düzülmekteyim.
  son günüm yaklaştı görünesiye,
  kalmadı bir adım yol ileriye;
  yüzünü görmeden ölürsem diye,
  üzülmekteyim ben, üzülmekteyim

  necip fazıl kısakürek

  9) üstad lakabı ile anılan büyük doğu şairi

  10) 26 mayis 1904 yilinda dogan,100. dogum yilinin yaklasmasi nedeniyle oglu mehmet kisakurek tarafindan hayati ve kendi sesiyle siirlerinin yer aldigi ustad bir belgesele konu olacak sair kisi.

  11) ...
  işte bütün bunlarda
  bütün dünyaya
  üstad necip fazılı anlattım dedim ki

  o görünüz görünmez
  daha ilk sesi ilk kelimeleri
  ılk mimikleri ve yüzünde
  ıçiçe dönen binlerce daireyle
  ınsanı alır gönül hücrelerine salar
  kanını yapısını bozar
  yepyeni bir terkiple atar meydanlara

  çünkü çok gördüm
  onun
  yüzündeki ahenge ulaşacağım diye
  temelinden sallanan yapıları
  ...

  12) ne hasta bekler sabahı
  ne taze ölüyü mezar
  ne de seytan bir günahı
  seni beklediğim kadar

  13) büyük doğu dergisinin kurucusu,tiyatro,fıkra,hikaye,makale,tarih,tenkid,bibliyogra türlerinde essiz eserler vermiş büyük ustad.meşur kaldırımlar şairi;
  kaldırımlar ıstırap çekenlerin annesi
  kaldırımlar,içimde yaşamış bir insandır.
  kaldırımlar,duyulur sukun içinde sesi
  kaldırımlar,içimde uzayan insandır.
  aynalar yolumu kesdi de
  beni beklemeyin o bir hevesti;
  gelemem,aynalar yolumu kesti. derken ince bir mesaj,
  sakarya türküsün de gençliğe sesleniş;

  sakarya su misali kıvrım kıvrım akarya
  bir yanda akan benim öbür yanda sakarya!!

  mermerlerin nabzında hala çarpar mı tekbir?
  bulur mu deli rüzgar o sedayı ?allah bir..

  en sonundada yüzüstü çok süründün
  ayağa kalk sakarya derken türk gençliğine ayağa kalkmasını emreden bir lider...her güzel insan gibi sağlığında anlaşılamamış,bu günse belli kitlelerce sahiplenmeye çalışılan bir cevher.o türkiyeden kaçmamış,o savaşmaktan yılmamış,o en güzel yıllarını hapishanelerde yitirmiş ama vazgeçmemiş ,korkmamış bir dava adamı.gerçek olanı kim olursa ne olursa olsun makamı mevkisi ne olursa olsun söylemekten çekinmemiş ve yaşarken bu yüzden hiç sevilmemiş ,huysuz ,kendini bile defalarca sorguya çekmiş,büyük inişler büyük çıkışlar yaşamış bir gönül adamı.necip fazıl gençliğe aşık ,ve hitabet örnekleri arasında bir de gençliğe hitabesi var ki okumayan çok şey kaybeder.
  bir gençlik,bir gençlik,bir gençlik,
  zaman bendedir,ve mekan bana emanettir şuurunda bir gençlik...
  kim var diye seslenilince ,sağına ve soluna bakmadan fert fert "ben varım !cevabını verici,her ferdi "benim olmadığım yerde kimse yoktur" duygusuna sahip bir dava ahlakını parıldatıcı bir gençlik...

  surda bir gedik açtık ;mukades mi mukaddes!
  ey kahbe rüzgar.artık ne yandan esersen es!

  14) buyuk insan, ustad...gecmisi son gunlerine göre daha karanlıktır... ve gecmisini karıstıranlara karsı söyle bir cevabı vardır...unutulmaz bir soz söylemistir...kendisine :efendim gecmisinizde bir cok kötu alıskanlıklarınız icki vs.ve kötu bir yasamınız vardı , bunu kendinizde söyluyorsunuz zaten.. fakat su anda cok degistiniz... bazı kisiler yazar,cizer ,sairler gecmisinizde yaptıklarınızla ilgili elestirilerde bulunuyorlar ve sizi kötuluyorlarsizigecmisinizle yargılıyorlar .. bu duruma ne diyorsunuz... bunun uzerine ustad cok muthis bir cevap vermistir...

  -ben gecmisimi çöpe attım. çöpleri karıstırmak itlerin, köpeklerin işidir...
  unutulmazdır, super ve cok agır bi cevaptır....

  15) üstad

  16) [ebkz]#66690[/ebkz]

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük