Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. kamil koc - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  kamil koc

  1) bursa menşelli otobüs firması.bu garip firma yolcularını rezil de edebilir vezir de.rakiplerine göre hizmeti iyidir.

  2) kamil koç; 1901 yılında bilecik'in ilçesi olan pazaryeri'nde doğdu. babasının inönü ve sakarya meydan muharebeleri'nin sürdüğü yıllara denk gelen vefatı nedeniyle öğrenimini rüştiye ikinci sınıftan terk edip zorlu mücadelesine başladı.

  1922 -1924 yılları arasında vatani görevini, bilecik kumandanlığı santralinde yaptı.ticari düşüncelerini kumandanına açarak yüreklendirildi.

  gelişmek, teknolojiyi takip etmek, yenilenmek istiyordu.askerlik dönüşü kardeşlerine, çiftçiliği daha modern araç gereçlerle yapma önerisini sundu.bu öneriyi kardeşleri onaylamayınca, o yılın mahsul gelirinden payına düşeni alıp bursa'daki sürücü kurslarına katıldı. 1926 yılında bir fiat araba alarak bursa - bilecik-karaköy arasında yolcu taşımacılığı sürecine ilk adımı atmış oldu.

  sebatkar ve kararlıydı. "borçlanmaktan korkmam, fakat borçlandıktan sonra allah'tan korkar gibi borçtan korkarım" diyerek atılımcılığını gösterdi.

  iş değişikliğine itibar etmedi.kendi sektöründe niçin kaldığını "un değll, ün peşindeyim" sözleriyle anlatırdı. austin oto bayiliğinden yüklü gelir elde edeceğini bildiği halde, 1943-1951 yılları arasında ereğli kömür işletmeleri'ne zonguldak ve devrek dolaylarından maden direği, yine izmit kağıt fabrikasına da bartın'dan tomruk sevkıyatını da üstlenerek nakliyeciliği sürdürdü.

  ileriki yıllarda, sabun ve tütün alım satımıyla bir süre ilgilendiyse de, duayenliğini üstlendiği şehirlerarası yolcu taşımacılığını daha çok genişletmeyi, ilerletmeyi hedefledi; başardı. "siz mercedes'e binmeyin, yolcularınızı bindirin" öğütleri, onun iş ahlakının ve kanaatkârlığının çocuklarına, torunlarına yansımasıydı.onun tasarruf edilmesi, dışa bağımlı olduğumuz kıt kaynakların tüketilmemesi için gösterdiği çaba yadsınamayan özelliklerindendi.

  "aşağı bakıp gerinmeyin, yukarı bakıp yerinmeyin" sözleri mütevazılığını, çalışkanlığını anlatan en iyi örneklerdendir.son derece iyiliksever ve cömertti, geleni asla geri çevirmezdi. kaba kuvvetten, şiddetten hiç hoşlanmayan bir yapıya sahipti.

  1975 yılında aramızdan ayrıldı. türkiye çapında adını duyurduğu bu sektörde yol aldığı yıllar boyunca ilerici, önünü gören bir yönetim anlayışını, ilkelerini çocukları ve torunlarına miras bıraktı.

  bugün yalnız bursa'da değil, türkiye'de de binlerce insan her gün kamil koç'un adını anıyor. onun "bir seyahat bin gam dağıtır" sözlerinden yola çıkarak hepinize esenlikler ve "iyi yolculuklar" diliyoruz.

  kaynak:www.kamilkoc.com.tr

  3) bir zamanlarin istatistiklere gore en cok olumlu kazaya neden olan otobus firmasi. bu nedenle, bu imaji silmek icin 1990'larda buyuk bir yenilesme sureci baslatmis bunda da oldukca basarili olmustu.

  sirket modernlesmis, soforler ve otobusler yenilenmis, calisma dha bir disiplinli hale getirilmisti. calisanlarin ucretlerinde de iyilestirmeye gidilmisti

  4) muavinlerinin çoğu takoz olan firma.uyuyan yolcuları nasıl uyandıracaklarını bile bilmiyorlar.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük