Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. kades savasi - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  kades savasi

  1) bu savas bundan tam 33 yy. once donemin dunyasinin iki super gucu hitit devletiyle misir devleti arasinda gerceklesiyor.

  savasta misir hukumdari ve ordu komutani ikinci ramses karizmayi fena halde cizdirmistir. hitit ordusu mısırlılar'ın önce ikinci, ardından da birinci tümenini feci şekilde ezer. misirlilar darmadagin olur.

  tarihçiler kadeş savaşı'nın kesin tarihi konusunda tam bir uzlaşmaya varamamış olmakla birlikte, yapılan araştırmalarda özellikle iki tarih ön plana çıkıyor. milattan önce 1299 ya da 1286.

  savas misir krali ikinci ramses'in daha once kaybedilen suriyeyi geri almak istemesi uzerine asi nehrikiyisinda bulunan kades kentini isgale yeltenmesiyle patlak verir.

  ikinci ramses bu amaçla, emrindeki dört tümen ve diğer yardımcı kuvvetlerle suriye'yi isgal eder. buna karşılık hitit krali mutavalli harekete gecer ama kente girmez. ordusunu kades tepelerinin ardinda bekletir. ramses bunu bilmemektedir.

  daha sonra hitit kralai mutavalli kente ajanlar gondererek hitit ordusunun cok daha kuzeyde halep yakinlarinda oldugu yalan haberini her yerde yaydirir. bunu yiyen ikinci ramses ordusuyla asi nehri boyunca kuzeye dogru harekete gecer ve aksam oldugunda da buyuk saldiriyi ertesi gune erteleyerek kamp kurarlar.

  hitit krali zekice plani uyarinca saldiriyi baslatir ve daha savasin basinda misir ordusunun onemli bolumunu yok eder ancak çatışmalar o gece ve ertesi gün de bütün şiddetiyle sürer.

  ikinci ramses kan golune donmus savas alanindan az sayidaki askeriyle canini zor kurtarir.

  kades antlasmasi

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük