Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. georg wilhelm friedrich hegel - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  georg wilhelm friedrich hegel

  1) büyük bir sistem kurarak, kant'ın imkansız olduğunu söylediği şeyi gerçekleştirmiş, yani rasyonel bir metafizik kurmuş olan ünlü alman filozofu.

  1770-1831 yılları arasında yaşamış olan hegel'in temel eserleri: phanomenologie des geistes (tinin fenomenolojisi), wissenschaft der logik (mantık bilimi), enzyklopadie der philosophischen wissenschaften im grundrisse (felsefi bilimler ansiklopedisi), grundlinien der philosophie des rechts (hukuk felsefesinin ılkeleri).

  2) hegel'e göre, insan, bilgide kendisinin dışında olan, kendisinin yaratmadığı ve insandan bağımsız olan bir dünyayı tecrübe etmektedir.

  bu doğal dünya bütünüyle zihnin eseridir, fakat biz insanların zihinlerinin eseri değildir; bilgimizin nesneleri bizim zihinlerimiz tarafından yaratılmamıştır. bundan hegel'e göre, şu sonuç çikar:

  bu dünya, bu dünyayı meydana getiren ve bilgimizin konusu olan nesneler, sonlu bireyin, insanın zihninden başka bir zihnin eseri olmalıdır. bilginin nesneleri ve dolayısıyla bütün bir evren mutlak bir öznenin, mutlak bir zihin, akıl ya da tinin ürünüdür. hegel'in tin, geist, ıde, mutlak, mutlak zihin adını verdiği bu tinsel varlık, tüm bireysel, sonlu insan ruhlarının dışındaki nesnel bir varlık olup, tanrı'dan başka bir şey değildir.

  3) tez, antitez, sentez olaylarına paradoksal bir bakış açısı getirmiş alman filozof...

  4) "devlet tanrinin yeryüzünden geçmesidir" sözünün sahibi...

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük