Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. devlet bahceli - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  devlet bahceli

  1) 1948 yılında osmaniye'de doğdu. yörede fettahoğulları olarak bilinen geniş bir türkmen ailesine mensuptur.

  ılk öğrenimini osmaniye'de, orta öğrenimini ıstanbul'da tamamlayan dr. bahçelı , üniversite öğrenimini ankara ıktisadi ve ticari bilimler akademisinde yaptı.

  dr. bahçelı , başlangıcından itibaren ülkücü hareket'in her kademesinde görevler üstlenerek büyük ülkü davası'na hizmet etti. dr. bahçelı , 1967 yılında ankara ıktisadi ve ticari ılimler akademisinde öğrenci iken ülkü ocağı kurucusu ve yöneticisi olarak görev aldı. 1970-1971 yıllarında türkiye milli talebe federasyonu genel sekreterliği görevlerinde bulundu. dr. bahçeli , bir yandan aktif olarak ülkücü hareket'te yeralırken, diğer yandan da ilmi alandaki çalışmalarını devam ettirmiştir.

  1972 yılından itibaren ankara ıktisadi ve ticari ılimler akademisi ve bağlı yüksek okullarda ıktisat bölümü asistanı olarak görev almıştır. dr. bahçelı , yine 1970'li yıllarda ülkücü maliyeciler ve ıktisatçılar derneği nin kurucularından, üniversite akademi ve yüksekokullar asistanları derneğinin (ümıd-bır) kurucularından, üniversite akademi ve yüksekokullar asistanları derneğinin (ünay) kurucularından ve genel başkanlarındandır. ıyi derecede ıngilizce bilen dr. devlet bahçelı , gazi üniversitesi sosyal bilimler enstitüsü'nde ıktisat doktorası yapmış ve aynı üniversitenin ıktisadi ve ıdari bilimler fakültesi ıktisat politikasında ana bilim dalı'nda 1987 yılına kadar öğretim üyeliği görevini sürdürmüştür. dr. bahçelı yine bu süre içerisinde türk-ıslam alemi, türkiye ve dünya ekonomisi, türk tarihi ve dış politika konularıyla ilgilenmiş ve bu alanlarda çalışmalar yapmıştır. 12 eylül 1980 darbesinden sonra cezaevlerine doldurulan mhp ve ülkücü kuruluşların yöneticileri ile mensuplarının haklı davalarının her platformda savunulmasında takdirle karşılanan çalışmalarda bulunmuştur.

  ülkücü kadroların yetişmesinde önemli görevler de üstlenen dr. bahçelı, başbuğ alparslan türkeş tarafından göreve çağırılması üzerine 17 nisan 1987 tarihinde üniversitesindeki öğretim üyeliği görevinden istifa etmiş, 19 nisan 1987 tarihinde yapılan mçp büyük kurultay'ında parti yönetimine seçilmiş ve genel sekreterlik görevine getirilmiştir.

  mçp ve mhp'nin yönetim kadrolarındaki görevi, günümüze kadar kesintisiz olarak sürmüştür. çeşitli zamanlarda genel sekreterlik, genel başkan yardımcılığı, merkez yürütme kurulu üyeliği, merkez karar kurulu üyeliği, genel başkan baş-danışmanlığı görevlerinde bulunan dr. devlet bahçelı, 6.temmuz.1997 tarihli 5. olağanüstü kongre sonrasında mhp genel başkanı görevini üstlenmiştir.

  05.kasım.2000 mhp 6. olağan kongresi'nde tekrar genel başkan seçilmiştir...

  2) "devlet bahçeli fenerbahçeli"repliğine maruz kalan insan.kafiye güzel uymuş

  3) "devletin başına devlet gelecek" sloganlarıyla hatırlanabilecek. ulku ocagını babasının ocagı zanneden..bir mitinginde saygısızlık yapan bi partiliyi "atın bu adamı burdan, dıslayın ulku ocaklarından" diyen siyasetci taklidi yapan uyuz sahsiyet...

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük