Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. yildirim tugrul turkes - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  yildirim tugrul turkes

  1) 1 aralık 1954 tarihinde alparslan türkeş ve muzaffer şükriye türkeş'in oğlu olarak ıstanbul'da doğdu. ankara çankaya ılkokulu'nda başladığı öğrenimine 13 kasım 1960 tarihinde babasının yeni delhi'ye sürgün edilmesinden dolayı özel bir ıngiliz okulunda devam etti. ailesinin 1963 yılında türkiye'ye dönmesinden sonra ilk ve orta öğrenimini ankara ted koleji'nde tamamladı. hacettepe üniversitesi, sosyal ve ıdari bilimler fakültesi ekonomi bölümü'nden mezun oldu. 1983 yılında burdur'da askerlik görevini yaptı. kendi kurduğu şirketlerde ticari faaliyetler yürütmektedir.

  kamu kurumundaki hizmetleri:
  ticaret bakanlığı'nda basın danışmanlığı (1977-78) ; petkim'de yönetim kurulu üyeliği (1992-1995); kalkınma bankasında yönetim kurulu üyeliği (1993-96)

  basın kurumlarındaki hizmetleri:
  ortadoğu gazetesinde yönetim kurulu başkanlığı (1994-95); akşam ve son havadis gazetelerinde (1994-96) ve kendi çıkardığı haftalık yeni harman dergisi'nde köşe yazarlığı (1998-1999)

  siyaset alanındaki hizmetleri:
  aydınlık türkiye partisi genel başkanı yıldırım tuğrul türkeş'in siyasi geçmişi, alparslan türkeş'in oğlu olması sebebi ile aile içinde yaşanan birikimlerle başlamıştır. resmi olarak siyasetle uğraşmaya 12 eylül 1980 darbesi ile birlikte başlamıştır. muhafazakar parti ve milliyetçi çalışma partisi'nin kuruluş ve gelişme aşamalarında aktif olarak görev almış, 19 nisan 1987'de yapılan milliyetçi çalışma partisi kongresinde merkez yürütme kurulu'na seçilmiştir. o dönemde milliyetçi çalışma partisi genel başkanı abdulkerim doğru bey'in teklifi üzerine y. tuğrul türkeş, genel başkan yardımcılığına seçilmiştir. 1987 yılında 1980 öncesi siyasetçilerine getirilen yasak referandumla kaldırılınca milliyetçi çalışma partisi genel başkanlığına seçilen alparslan türkeş'in de yardımcılığına getirilmiştir. 1993 yılında kapatılan siyasi partilerin yeniden açılmalarına izin verildikten sonra adı milliyetçi hareket partisi olan siyasi harekette de çeşitli görevlerde bulunmuştur. özellikle basın ve propaganda faaliyetlerini üstlenerek yeni yüzyıl için üretilen parti politikalarının basın vasıtasıyla geniş halk kitlelerine ulaştırılmasında çok başarılı çalışmalar yürütmüştür. yurt içinde ve dışında kültürel, ekonomik ve siyasi çeşitli toplantılara üye ve konferansçı olarak katılmıştır.

  yıldırım tuğrul türkeş, merhum alparslan türkeş'le yan yana çalıştığı on yıllık aktif politika döneminde, türk dünyası ile ilgili, bölgesel münasebetlerin geliştirilmesi, kafkaslarda huzur ve barışın sağlanması; ortadoğu ülkeleri arasında stabilizasyonun organize edilmesi gibi çeşitli konularda alparslan türkeş başkanlığında birçok projeyi yürütmüştür.

  milliyetçi hareket partisi genel başkanı alparslan türkeş'in 4 nisan 1997 tarihinde vefatından sonra 6 temmuz 1997 tarihine kadar milliyetçi hareket partisi genel başkan vekilliği görevini üstlenmiştir. 21. yüzyılda türkiye'nin ihtiyacı olan hizmetleri yapabilmek amacıyla 27 kasım 1998 tarihinde milliyetçi hareket partisi'nden istifa etmiştir.

  türkiye'nin bilgi çağını yakalayarak ve gelişmiş ülkelerle eşit şartlarda hayatiyetini sürdürmesi için gerekli politikaları üreterek hayata geçirmek üzere 27 kasım 1998 tarihinde nitelikli ekip arkadaşlarıyla birlikte aydınlık türkiye partisi'ni kurmuştur. milletler tarihi başladığından beri milletlerin varoluş sebebi olan milliyetçiliğin yeni dünyada kazandığı farklı önem ve anlayışa paralel olarak çağa uygun yapılandırılması amacı ile aydınlık türkiye partisi temel anlayışını belirlemiştir.

  yıldırım tuğrul türkeş, tarihinin hiçbir döneminde soykırımcılık ve ırkçılığı iç dinamiklerinde barındırmamış olan türk milliyetçiliği ülküsünü ülkemize hizmet politikalarının temel felsefesi olarak kabul edilen aydınlık türkiye partisi ile türkiye'yi son yüz senedir hayal ettiği üzere kural dayatılan ülke halinden kural koyan ülkeler seviyesine çıkarmayı hedeflemektedir.

  yıldırım tuğrul türkeş, evli, üç çocuk babasıdır...

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük