Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. eva peron - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  eva peron

  1) diktator juan domingo peron'un ilk esi. "gayrimesru" bir iliskiden resmen babasiz olarak dunyaya geldi. babasinin olumunden sonra geride kalan alie onu kabul etmedi.

  hayati boyunca ilk gencliginden baslayarak surekli kadinligini kullanmak ve kendini kadin olarak onemli mevkiilerde veya rutbelerdeki kisilere kullandirmak suretiyle kisa surede yukseldi.

  ilk denemelerinin ardindan film sekterune adim atmak istediginde o sektorden hatiri sayilir kisilerim metresi oldu. radyoculukta yukseldi ama oncesinde yine bir bakan ve bir baska burokratin metresi oldu. daha sonra albay juan domingo carlos'un metresi oldu ancak bu defa bu sonuncusuyla evlendi.

  arjantin halki tarafindan yoksullarin anasi seklinde oldukca sevildi. hatta yoksul halk ona tapiyordu.

  1946 yılından 1952 yılındaki ölümüne kadar 'fakir anası' rolüne soyundu. binlerce kişiye bedava ev, bisiklet, oyuncak ve ilaç hediye etti. 'descamisados' adı verilen türkçe'de 'donsuz, gömleksiz' diye tercüme edebileceğimiz milyonlarca kişi sürekli başkente gelir ve evita'nın ülkenin elit insanlarına 'kan, gözyaşı ve tükürük' dolu saldırı nutuklarını meydanlarda dinler, haykırır, bağırır ve evita'ya tapardı.

  deniz gokce bir yazisinda soyle yazmisti:

  bazı yorumculara göre arjantin'de şu anda yerleşik bulunan 'devlet kaynaklı beleş ve avanta' kültürünün doğup yerleşmesi evita'nın eseri. bu faktör geçmişte dünyanın 10 zengin ekonomisinden biri olan arjantin'in bugün 'çözümsüz sefalet ülkesi' haline gelmesinde en büyük rol oynayan faktörlerden biri olduğunda birleşiyorlar.

  evita yani eva peron 33 yasinda kansere yenik dustu ve yasamini yitirdi.

  don t cry for me argentina
  juan domingo carlos

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük