Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. juan domingo peron - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  juan domingo peron

  1) arjantin eski diktatorlerindendir.

  arjantin'de1943 yılında gerceklesen askeri darbede onemli gorevlerde bulunmaksuretiyle arjantin politikasina adimini atti. çalışma bakanligi gorevini yuruttu. 1946 tarihinde secimle başbakan oldu, iki defa seçildi ve 1955 yılında gene bir askeri darbe ile ayrıldı. birkaç darbe daha geçtikten sonra 1973 yılında peron bir kere daha seçimle başa geldi, 1974 yılında ise öldü.

  genellikle secimle isbasina gelmis olan juan domungo peron'u diktator yapan sey iktidara geldikten sonra habire anayasayi degistirmesi ve inanilmaz fasist katliamlarin emrini vermesi, basina yogunsansur uygulamasi ve burokrasideki butun sol kadrolari hukusuz bir sekilde tasviye etmesinden ileri geliyor.

  aslinda ilk iktidara geldiginde hem fasistlerin hem de sasilacak sekilde sol aydinlarin destegini almisti. cunku iktidara geldigi yillar arjantin'in pratik anlamda ekonomik olarak coktugu yillardi. ancak daha sonra aldigi bu kitle destegini kotuye kullanarak fasist bir diktatore donustu. hatta halk ayaklanmasiyla gelen bir darbe nedeniyle ulke disina bile suruldu.

  ulke disinda da siyasetin pesini birakmnayan peron piyon gibi kullandigi baska bir peronisti sectirerek ulkeyi kukla gibi yonetti. hatta bir ara yonetimi eva peron'un kanserden olmesinin ardindan evlendigi isabelle peron'un vekaleten devraldi.

  arjantin'in bugunku ekonomik iflasinin kokleri bu fasist diktator'un ekonomi-politigi'ne dayanir. juan domingo peron bugunku arjantin'de fasistlerin disinda kalan kitlelerce nefretle anilmaktadir.

  eva peron
  don t cry for me argentina

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük