Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. ikinci bahar - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  ikinci bahar

  1) gamze gamze bir
  gülüver simdi
  beni koynuna aliver simdi
  mevsimi geldi,susadim aska
  benimle bir bütün oluver simdi

  seklinde sözleri olan sarki. sözlerinin hepsini hatirlayamadim,mirildandiigm kadirini yazdim,gerisini zaten bilmiyorum

  2) bi zamanlar atv de yayinlanan, başrollerini sener sen ve turkan soray in paylaştigi, televizyondan nefret eden benim bile ekrana kilitlenmeme sebep olan ve bence gelmiş gecmiş en mukemmel turk yapimi televizyon dizisi..

  3) "sevgi" eksenli guzel bir yapimdi...

  4) gamze gamze bir
  gülüver şimdi
  beni koynuna alıver şimdi
  mevsimi geldi
  susadım aşka
  benimle bir bütün oluver şimdi

  ikinci bahar
  yaşıyor ömürüm
  gel benim yarim oluver şimdi
  seni gül gibi öpe koklaya
  gözümüden gönlümden, sakınıp saklar
  bugünkü aklımla severim şimdi

  5) biz evleniyoruz evinden sonra piyasaya sürülen, ihtiyar genç??leri buluşturan tv programı. bu yaşını başını almış insanların ergen genç (tenegeer) insanlar gibi replikleri- konuşma/davranma tripleri çok itici.

  6) atv'nin en güzel dizilerinden biriydi.aynı zamanda nurgül yeşilçay'ın ekranlarda ilk boy göstermesi buydu, ya da ilk burada dikkat çekti.

  7) show tvnin kendini hala liseli zanneden bir kaç insan ve türk halkı ile oynadığı bir oyun ilginç kuralları var trip yapacaksın kuşum aydına konuk olacaksın insanların kontürlerini yediğin kadar puan kazanacaksın falan gibi kurallar bunlar.
  arif nihat asya'nın şu sözüde buraya cuk diye oturuyor:"boşa yumulma ey gül; gonca olamazsın artık"

  8) show tv nin gün içi yayinlariyla insani biktirdigi,belli bir yasin üstünde teyze ve amcalarin kiyida kösede hangi hatunu/adami götürsem muhabbeti yaptigi,reddedilenler ve birlesenlerin yaninda basli basina kült haline gelmis darbukatör nurhan in tek kalmis boynu bükük amcalara kari bulma gibi ilgin atilimlarda bulundugu,her firsatta biz belli bi yasa geldik artik diyen teyzelerin,birbirlerinin yemeklerine tuz doldurdugu reality show. yasindan basindan utan ondan utanmıyosan sakalından utan

  9) henuz bunamamis bir kisim insanlarin, bunama arefesindeki bir kisim insanlari gaza getirerek kavga ettirdigi -oyle boyle degil masalar sandalyeler havalarda ucusuyormus- bir televizyon programi. big brother

  10) bu zamana kadar evlenememiş yada evlenip ayrılmış ve yahut eşini kaybetmiş olan insanların girdiği,show tv nin düzenlediği yarışma,sevgi ustaları diyolar bunlara ne ustası bunlar,bunlardan çırak bile olmaz,kendi evliliklerini yürütemeyen insanlar nasıl sevgi ustası oluyorlar anlamıyorum,arada takip ettim çoğu çocuk gibi davranıyordu,oya hanım yatağında nurhan bey için ağlıyordu ağlamak deil artık anırma diyelim,nurhan da bi takım triplere giriyo,yüz vermeyen,dayanılmaz erkek pozisyonunda,burnu kaf dağına çıkmış,peh..sevtap hanım,erdal beyden şikayetçi,yok kokuyo bu adam yok şöyle yok böyle yaa yapmayın allah aşkına kimi kandırıyosunuz,hepsi ödül için gelmişler,hangi biri ünlü olarak çıkabilirdi ki zaten çoğu moruklardan oluşuyo,sanki memleketin başka sorunu yok,tavuk önüne gelen moku nasıl yiyosa bizde bize sunulanı hemen yiyoruz.

  11) bu entry nin degerini biln, cok uzun ugraslar sonrasinda ulastim bu cok sevdigim yaziya
  sarikizin anilari

  eski filmlerde diclehan baban'i izlerken "fetbaz" kadın tipini abarttığını düşünürdüm. "İkinci bahar" programının kadınlarını görünce kendisine rahmet okuyorum. her ne kadar sunucu ebru akel hanımlara ısrarla "hanımefendiler" dese de, ben ve 70 milyon ortada pek hanımefendilik görememekteyiz. programın erkekleri de farklı değil. bir ikisi hariç, umumi wc'lerde her nedense azimle "centilmen" yazılı kapıları seçenlerden. ama o kadar! bu yüzden programın yakın takibe alınması, ilişkilerin derinlemesine incelenmesi ve sonuçlarının okullarda ders olarak okutulması taraftarıyım. erkek ve kadın bayağı yollardan nasıl elde edilir, rakibin ayağı nasıl kaydırılır, yalan nasıl söylenir, nasıl hince ve hayasızca planlar yapılıp titizlikle uygulanır ve dönüp yüze nasıl gülünür? hem de bunlar üç kuruşluk mal ve mülk için yapılır! burada gençleri iki konuda uyarmak isterim: birincisi tüm yetişkinler böyle değildir, anne babalarınızı böyle sanmayın. İkincisi moralinizi bozmayın, siz akıllı ve erdemli yetişiyorsunuz, ilerde düzgün eşler bulacaksınız. bu gördükleriniz yani bu eve konulanlar sadece biraz seçmece. hele içlerinde öyle bir çift var ki, basitliğin diğer adı.

  nurhan bey: çocukluğunda, isminin kız ismi olmasıyla başlayan erkeklik özlemi, karagümrük semtinde aldığı "eğitimle" artık komplekse dönüşmüş. adamcağız biteviye erkek olduğunu ispatlamaya çalışıyor. elinde şakır şakır çektiği tespihi ve "kodum mu oturturum, dağıtırım ulan burayı, aklını alırım senin, karı gibi kıvırtmayın"... bunlar benim sadece tek yayında izlediğim veciz sözcükler. gurursuz bir de kadın bulmuş, oya diye, ona "birinci çıkamazsam ve ödülleri almayacaksam seninle niçin evleneyim ki!" diyor. 37 yaşında kendini hâlâ genç kız sanan ve nurhan beyin dövmemek için kendini zor tuttuğu oya hanım ise aşkı için bunlara katlandığını söylüyor. nurhan bey darbukacı ve pek çok ünlünün arkasında sanatını icra etmiş. sevgili bülent ersoy veya müzeyyen ablanın ekibinde çalmadığı kesin. yoksa onlar insanı öyle bir adam eder ki, muma çevirirler alimallah! ayrıca "bu evde kadın konusunda en tecrübeli erkek benim" diyor bu beyefendi. kadından kastı da sahnede önünde şarkı söyleyen 18-20 yaşındaki cahil-gariban uvertür kızlar. bu beyefendi bu kızları kadın; kulis ve ucuz otel odalarında yaşadıklarını da ilişki sanıyor maalesef. gelelim partnerine...

  oya hanım: anasına bak kızını al ve ailenin önemi sözcükleri uçuşuyor kafamda bu kızı etüt ederken. en masum o, en güzel o... ve 37 yaşına kadar hiç evlenmemeyi marifet, iki koca boşamayı da ahlaksızlık sanan yine o. hep söylerim, bazı kadınlar prensip sahibi oldukları için evlenmezler, bazıları da onları alan çıkmadığı için evde kalırlar. birinci grup bu konuda ağzını bile açmazken ikinci grup da sürekli anlatır bekaretlerinin ne kadar önemli olduğunu! ayrıca baş düşmanları birden fazla koca bulanlardır. sezen, gönül, seda ve naçizane ben; karşımıza her çıkan evlenme teklif ediyorsa biz ne yapabiliriz? adamlar bizi istiyorsa! İnanın saydığım kadınların hayatlarındaki erkek sayısı, diğerlerinin flört ettiklerinin yanında devede kulak kalır. onlar sürekli flört ederler kimse bilmez, biz iki evlilik yaparız cihan duyar. onlar 30 adamla ev tutup hayatı paylaşırlar, bir tek imza eksiktir; bizler de üç-beş adamla nikahlanır, çocuk filan doğururuz. onlar "beyaz gelinlik giymeye hak kazanmış masumeler" şeklinde ortalarda dolanırken, bizler de kaşarın kaşarı(!) kadınlar olarak nitelendiriliriz... de, biliyor musunuz ki "biz kaşarların" arasında hâlâ kocanın önünde soyunmaya utananlar vardır!
  İşte böyle genç okur arkadaşlar... yine söylüyorum, "bu evi" tecrübe kazanmak için bir kez izleyin. bakın bakalım para pul için insanlar kendini ne hallere sokuyor. zaten programın başına şöyle bir not koymalı yapımcılar; "ey türk halkı! birazdan izleyecekleriniz size örnek olsun. kalitesizlik bakın ne fena bir şeydir. bunları ders alasınız diye yayınlıyoruz."

  "kurtlar vadisi"
  gençlere kötü örnek olan bir başka yapım da "kurtlar vadisi" dizisi. senaristinin ve başrolünü oynayan kardeşinin tarikat üyesi olmasına hiç şaşırmadık nedense. dizide kurgulanan hinliklerin âlâsının, kamera arkasında gerçekleşmesine de... dizinin neden yayından kaldırılmadığını ise, bir başka tarikat üyesinin hükümet erkânı olduğunu öğrenince anladık. erkâna ve senaristlere hatırlatırız, okullarda yapılan araştırmalarda 15 yaşında kız çocukları bile "mafya" olmayı en büyük idealleri olarak görüyor. bence diziyi alın ve dergahınızda kapalı devre gösterin. bu arada oktay kaynarca'yı, osman sınav'ı ve ekibini kutluyorum. bu işlere daha fazla alet olmadıkları için. darısı beğenerek izlediğim show tv'ye.


  12) evde kalmiş olan şakirlerin, "bizi de kari ve/veya koca olarak alacak kimse yokmu" diye bagirmalari ile kurulmuş olan bir program, ileriye donuk olarak düşünürsek, son derece sağlıksız olan izdivac.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük