Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. cem sultan - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  cem sultan

  1) şehzade mustafa vefat ettiğinde şehzade bayezid 34 yaşında isstansul’da tahta oturur. 23 yaşındaki konya valisi şehzade cem , bursa üzerine yürüyerek adına hutbe okutup sikke bastırır ve ağabeyine elçeler göndererek kendisinin anadolu’da , onun da rumeli’de hükümran olmasını teklif eder.

  sultan ii. bayezid devletin taksim kabul etmeyeceğini söyleyerek teklifi reddeder.

  sultan ii.bayezid bursa üzerine yürür , cem sultan yenilir ve konya’ya çekilir. daha sonra kahere’ye geçer . orada iken hacca gitmeye niyet eder. hacı olan ilk osmanoğlu’dur.

  devlete sahip olma iddiasından da vazgeçmez.konya’yı ankara’yı kuşatır.

  sultan bayezid "kudüs'te otur , tahsilatını vereyim, saltanat davasından vazgeç." diye elçi gönderir.

  kabul etmez . daha sonra rodos’a geçer.şövalyeler onun fransa’ya götürürler.rodos şövalyeleri , sultan’ı fransa kralı ile anlaşmış olan papa’ya teslim ederler.

  roma’ya getirilir.papa cem sultan’a hıristiyanlık teklif eder . büyük bir haçlı ordusunun hazırlandığını, istanbul üzerine yürüyeceğini , kendisini de padişah yapacaklarını, bunun için onlara yardımcı olması gerektiğini söyler.

  cem sultan "ben dinimi , değil osmanlı sultanlığı için , dünya padişahlığı için bile değişmem"

  cevabını verir.

  yaptığı yanlışın farkına varan sultan , varlığının osmanlı aleyhine kullanılamasına engel olmak için , öldüğü haberini etrafa yaymağa çalışır. bu hazin hikayenin bilinen yönü. bir de iki düşman kardeşin birbiriyle mısralar vasıtasıyla mektuplaşması vardır.

  2) cok yigit bir adamdir.fatih.in ogullarindan biridir.fakat yeni ceriler savasmak istemedigi icin onu tahta gecirmemislerdir.oda dusman elinde can vermistir...

  3) osmanli imparatorlugunun, en parlak kişiliklerinden birisi.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük