Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. turancilik - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  turancilik

  1) turklerin tarih boyunca kizil elma ulkusu adini verdikleri tum turklerin bir bayrak tek yumruk olmasi fikrine verilen isim.t.c aslinda varolmasi gereken gercek hedefi.bu ugurda emek veren insanlar ziya gokalp,huseyin nihal atsiz,yusuf akcura,necdet sancar,alparslan turkes ,zeki velidi togan,ismail gaspirali dir.

  2) turnacilik

  3) ulkuculerin temel ayrim noktasidir. Hedef turan kitap kur an veya kitap kur an hedef turan olarak temelde ikiye ayrilmaktadirlar. Birinde milliyetcilik on plandayken digerinde onde dini ogeler gelmektedir.

  4) yandaslarinin tedavi icin orta asya bozkirlarina gonderilmesi gereken, dusuncedeki sapiklik itibariyle oglancilik gibi bir sey..

  5) kafatascı bir fikir.dolayısıyla bir dizi saçmalık,kandırma ve bol miktarda kan içerir. daha ne olsun


  6)
  turancılık, türkiye'de 60 yıldan beri tartışılan bir konudur. zaman zaman, türklerle akraba milletleri de içine alan bir sistem hâlinde düşünülmekle beraber bugün "turancılık" deyince türkiye'de anlaşılan şey, tarihî mirasları da dahil olduğu halde bütün türkleri tek devlet hâlinde birleştirmek ülküsüdür .


  7) ziya gökalp'le ciddi bir okur kitlesini hedeflemiş, 'türkçülüğün esasları' esriyle vurucu darbeyi yapmıştır.

  modern türkçülüğün kuramcısı olan gökalp, olaya sosyolog kimliği ile yaklaşıp şair kimliğiyle bel altından vurmuştur. daha yazılası bi sürü şey var lakin sıcak havada verdiği bulantı daha da katlanılmaz oluyor


  8) kizil elma için [ebkz]49632[/ebkz]

  9) ayrıca nizami alem, faydalı olabilir.

  10) türk devletlerini tek bir çatı altında, tek bir bayrak ile biraraya getirme ülküsü diye acikladiklari dava.

  11) nizam-i alem kerametullah

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük