Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. piaget - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  piaget

  1) gelismenin sürekli oldugunu; çocugun yasaması gereken asamalarin, dengeli bir eriskinlik durumuna ulasabilmesi için basarılı bir sekilde geçilmesi gereken dönemler oldugunu savunur.

  1896 yılında isviçre’nin neuchatel kentinde dogmustur. ilkokul öncesi yaslarda çevresinde gördügü hayvanlar, rastladıgı mekanik aletlere yogun bir ilgi göstermekteymis. 10 yasında yumusakçaların sınıflandırılması üzerine,11 yasında iken de çevresindeki çesitli cinslerdeki serçelerin davranıs yapıları ve birbirlerinden farklılıklarını konu alan ilk bilimsel makalesini yazmıs ve bu çalısması bir biyoloji dergisinde yayınlanmıstır. kendisine olan inancı ve sosyal cesareti ile sehrin doga tarihi müze müdürü ile görüserek, orada arastırmalar yapmak için izin istemis, haftada iki gün müdürün asistanı olma sansını elde etmistir. bu dönemde çok sayıda çalısması biyoloji dergilerinde yayınlanmaya devam etmistir.

  zaman içinde sadece biyoloji ile degil, felsefe ile de ilgilenmeye baslamıs, felsefe ve psikoloji alanında dönemin önde gelen düsünce adamlarının eserlerini okumustur. 18 yasında iken, felsefe alanında dergilere makale ve denemelerini yazmaya baslıyordu. 22 yasında iken, üniversiteden mezun olup, 25 yasında dogal bilimler konusunda doktora tezini hazırladı. 2 yıl süre ile, zürih’te bir laboratuvarda çalısma olanagına kavusuyordu. aynı zamanda da hem sorbonne üniversitesi’nde psikiyatri konusunda çesitli derslere katılıyor, hem de bleuler ile birlikte hastanede psikiyatri üzerine çalısıyordu. cenevre’ye yerleserek, zeka testleri hazırladı. zeka ve düsünce kategorileri üzerinde yaptıgı çalısmalarla jean jack rousseau enstitüsü arastırma bölümünde yönetici olarak görev aldı. 30 yıl kadar bu görevde kalarak, çocugun zeka gelisimi ile ilgilendi. ilk çalısmalarını kendi çocuklarını sistematik olarak gözleyerek yaptı.

  59 yasında iken cenevre’de “uluslararası genetik epistemoloji dernegi” ni kurmustur. genetigin etkilerinin ve çevresel etkenlerle bir araya gelerek organizmayı nasıl etkiledigini göstermistir. çocukta zeka gelisimini evreleyerek göstermeye çalısmıstır. yinelemeler yoluyla çevresel etkenler çocugun biyolojik özellikleriyle dengelenerek uyum saglar. ayrıca çocuklugun çesitli yaslarında neleri, nasıl ögrendigimizi incelemistir. bu farklı alanlarda zeka gelisimi için, olaylar karsısında yargılara varma, nedensellik,nicelik,ahlaki yargılar, matematik, fizik, dilbilgisi gibi çok sayıda farklı konularla da ilgilenmistir.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük