Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. simya - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  simya

  1) simya, on ikinci asırdan itibaren batıda, siradan metalleri altına çevirmek, evrensel şifa ve ölümsüzlük iksiri gibi ortaçağ arayışlar olarak gözükur..

  kelimedeki çem, (sim, kim) kökü halen tatmin edici bir şekilde açıklanmamıştır. çin, hint ve grek metinlerde simya "sanat" veya radikal ve faydalı değişim, örneğin dönüşüm olarak tanımlanıyor.

  yakın zamanlara dek, bilim tarihçileri simyayı ilkel kimya, yani olgunlaşmamış bilim olarak görüyorlardı. aslında "sanat"ın uygulayıcıları aynen ilk kimyagerler gibi laboratuar ve belirli aletlerden faydalanıyorlardı. daha da önemlisi, simyagerler sonradan kimya biliminin gelişmesinde rolü olacak buluşların kaşifleriydi.

  sadece bir kaç örnek verecek olursak, m.ö. 300 yılında cıvanın izole edişi, on 13. asırdan önce aqua vitae (alkol) ve madeni asitlerin keşfi ve vitriol (zaç yağı, sülfürik asit) ve şapların hazırlanması.

  ancak erken kimyagerlerin yöntem, ideoloji ve amaçları simya geleneğini uzatmaya yönelik değildi. simyagerler doğanın bilimsel incelenmesi ile ilgilenmiyorlardı -veya belki sadece tali olarak. eski grek zihni kendini bilime verdiğinde olağanüstü bir gözlem ve tartışma sergilemektedir. oysa grek simyagerler işlerinin fiziki-kimyasal olguları konusunda anlaşılmaz bir ilgisizlik gösterirler.

  bir örnek vermek gerekirse, sülfür, kükürt ile çalışan hiç kimse onun "eritilip birleştirilmesi ve takip eden sıvının ısıtılmasını eşlik eden garip olguyu görmemezlikten gelemez. sülfür grek simya metinlerinde yüzlerce kez söz edildiği halde, onun özgün özellikleri konusunda hiç bir ima verilmemektedir"

  simyagerin arayışı bilimsel değil, ruhsaldı. mircea eliade

  2) simyaci

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük