Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. turk gozuyle abd - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  turk gozuyle abd

  1) stanbul üniversitesi ıletişim fakültesi araştırma grubu “akademedya” tarafından yapılan araştırmaya göre; türk insanının sukurler olsun ki yuzde 68.6’sı abd’yi sevmediğini belirtirken, abd’nin dünya siyasetinde saldırgan bir tutum izlediğine inananlar ise yüzde 80.3 oranında.

  araştırma sonuçlarına göre, abd’nin, türk kamuoyu gözünde savaş, sömürgecilik ve terör kelimeleriyle adeta bütünleştiği dile getirilerek, abd denince kamuoyunda ilk akla gelen kavramların çoğunun da olumsuz nitelik taşıdığı belirtildi.

  2) araştırma verilerinden derlenen bilgiye göre, abd denince türk insanının aklına 24 kavram arasından ilk gelen sözcük yüzde 16.7 ile “savaş” oldu. bunu yüzde 7.6 ile “sömürge”, yüzde 7 ile “bush”, yüzde 4.9 ile “dolar”, yüzde 4.5 ile “güç”, yüzde 3.5 ile “irak”, yüzde 3.3 ile “emperyalizm”, yüzde 3.2 ile “ıkiz kuleler” ve yüzde 2 ile “özgürlük” ve diğer seçenekler izledi.

  denekler, abd ile özdeşleşen nesneler ve isimleri sıralarken yüzde 16.7 ile “george bush” ilk sırada yer aldı. katılımcıların yüzde 9.8’i “dolar”, yüzde 8.2’si “savaş”, yüzde 6.3’ü “coca cola”, yüzde 6’sı “ıkiz kuleler” yanıtını verdi. bunları, “özgürlük anıtı”, “para”, “beyaz saray” ve “mc donalds” izledi.

  araştırmaya katılanlar abd’nin olumsuz yanlarını yüzde 35.4 ile “savaş”, yüzde 14.3 ile “terör”, yüzde 11.3 ile “sömürgecilik” olarak gösterirken, bunu “ırkçılık”, “emperyalizm” ve “bencillik” takip etti.

  3) “abd’de yaşama fırsatı sunulduğunda, orada yaşamak ister miydiniz?” sorusuna ise, katılımcıların yüzde 66.8’i “hayır” yanıtı verirken, “evet” diyenlerin oranı yüzde 33.2’de kaldı. “eğer

  abd’de yaşıyor olsaydınız, yaşamınız şimdikinden nasıl farklı olurdu?” sorusuna katılımcıların yüzde 50.8’i yaşamının şu anki durumundan daha iyi olacağını belirtti.

  araştırmaya katılan her yüz kişiden 63’ü abd’nin “süper bir güç” olduğunu, katılımcıların yüzde 52.8’i ise bir “fırsatlar ülkesi” olduğunu belirtirken, yüzde 35’i abd vatandaşlığını bir ayrıcalık olarak görüyor. ancak, yine de katılımcıların yüzde 62.4’ü “abd vatandaşı olmak istemezdim” yanıtı verdi.

  4) -amerika, turkiye'yi aldatiyorimza: bir turk
  -amerika, dunyayi cikmaza goturuyor kafkaslar, ortadogu, uzak dogu politikalari
  -amerika, tarihi boyunca hep saldiran ve zulmedendir kizilderelilerden baslar, japonya, viyetnam....irak.
  -amerika, kerkmeyecegi esegin onune saman koymaz. daha hangisini sayayim? buna bu sozluk yeter mi?

  5) tarihi nedir ki diye dusunmeme sebep olan entry .
  -alman zambia yahut turkiye gozuyle bakilsada gorulecek gercegi , genel anlamda cokmekte olan (ekonomik olarak başta) ve bunun korkusu onlenmesi icin saga sola saldiran bir ulkeye bakiş acisi pek farketmez kanimca .

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük