Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. huseyin inan - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  huseyin inan

  1) 6 mayis 1972'de yusuf aslan ve deniz gezmis'le idam edilen devrimci. thko kurucusu. deniz gezmis'in golgesinde kalmissa da aslinda orgutun beyni, teorisyeni ve birikim acisindan da en yetkin kisisiydi. ayrica arkadaslari arasinda en sessiz sakin olaniydi. kayseri'nin pinarbasi ilcesinde bir akrabasinin ihbari uzerine yakalandi.

  2) 1949'da kayseri'nin sariz ilçesine bagli bozhüyük köyünde dogdu. ilk ve orta okulu sariz'da, liseyi kayseri'de okudu. 1966'da odtü idari bilimler bölümü'ne kayit oldu. sosyalist fikir klubü(sfk) ve bu dernegin bagli oldugu dev-genç'e üye oldu. bu arada tip'e de katilarak, bu partinin etkinliklerinde yer aldi.

  ayni dönemde, gerek istanbul ve ankara, gerek izmir ve diger yörelerde anti-emperyalist eylemlere katildi; abd altinci filo'suna yönelik eylem ve mitinglerin içinde bulundu.

  toprak isgalleri, kirsal yörelerdeki etkinlikler vb. etkinliklere katildi. 1966-67 ögretim yilinda, gerçeklesen odtü hazirlik boykotunun örgütlenmesine önderlik etti. hüseyin inan, 1968'de, tip ve daha sonra mdd içindeki ayriliklarda, giderek belirginlesen gizli ve dar örgüt fikri dogrultusunda çekirdek bir grup olusturup, kir gerillasi yoluyla anti-emperyalist mücadele verme düsüncesini gelistirmeye çalisti. ankara, özellikle odtü kökenli olan ve temelini inan'in attigi grup, daha sonra thko'nun çekirdek kadrosunu olusturacakti.

  ayni yil idari bilimler fakültesi'nden çikarilan hüseyin inan, odtü yurtlarinda kalmaya devam etti. 14 ekim 1969'da, grubun önemli bir kesimiyle birlikte suriye üzerinden ürdün'e, filistin kurtulus örgütü(fkö)'nün asil gücünü olusturan el fetih kamplarina gitti. burada fkö'nün yaninda israil'e karsi savasti. israil içlerindeki karakol baskinlarinda bizzat yer aldi.

  subat 1970'de türkiye'ye geri döndügünde, diyarbakir-antep yolunda bir otobüste yakalandi. diyarbakirda devam eden yargilama sonunda, ekim 1970'de tahliye oldu. hüseyin inan ankara'ya döndügünde kafasindaki kir gerillasi fikri iyice berraklasmisti. benzeri düsünceler tasiyan ve ayni eylem çizgisini benimseyen, baslarinda deniz gezmis'in yer aldigi istanbul grubuyla biraraya gelerek thko'yu kurdu.

  inan, kitle hareketleri içinde hemen hiç taninmayan biri olmakla birlikte, örgütleyici niteligi, insanlarla iliski kurma becerisi ve kararliligiyla grup içinde sivrilmisti. deniz gezmis, sinan cemgil ve cihan alptekin'in de yer aldigi thko'nun tartismasiz lideri haline geldi. daha sonra, yayginlasan silahli eylemlere önderlik etmekle kalmadi, bütün eylemlerin bizzat içerisinde oldu. 29 aralik 1970'de, dev-genç üyelerinden ilker mansuroglu'nun öldürülmesi üzerine, thko'nun örgüt olarak kendini ortaya koydugu kavaklidere polis karakolu'nun kursunlanmasi, 1 ocak 1971'de türkiye is bankasi emek subesi soygunu, amerikan askeri tesislerinin basilarak bir amerikalinin kaçirilmasi ve daha sonra dört amerikalinin kaçirilmasi eylemlerinde gösterdigi gözüpek tavri ve kararliligiyla thko'nun varliginda büyük etken oldu.

  24 mart 1971'de kayseri'nin pinarbasi ilçesinde yakalanarak, deniz gezmis ve yusuf arslan'la ankara 1. nolu sikiyönetim askeri mahkemesi tarafindan 9 kasim 1971'de idama mahkum oldu. idamlarin önlenmesi için gerek meclis'te, gerek kamuoyunda ve gerekse örgüt arkadaslari tarafindan çesitli girisimlerde bulunulmasina ragmen yusuf arslan ve deniz gezmis'le birlikte 6 mayis 1972'de idam edildi.


 2. Gündelik Sözlük

Sözlük