Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. erkin koray - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  erkin koray

  1) rock aleminin babasi. yapmis oldugu tum albumlerle unutulmayan parcalara imza atan kisi... eski toprak! damla koray'in babasi...

  2) şu anda tekirdağ yelken kulüp'te sahne almış bulunan sanatçı. biraz geç kaldım galiba ehehe

  3) arabeskvari rock tarzıyla bilinen ama asla arabesk yapmayan türkiyenin gelmiş geçmiş en baba hippisi...aynı zamanda egitim sistemi bozuk oldugu için kızını okula göndermemiştir.eleştirilebilecek tek yanı türkiyenin çalkantılı yıllarında dahi apolitik olmasıdır...

  4) biz kucuktuk.erkin koray dinlerdik..biz buyuduk..erkin koray dinliyoruz..hayatimda degişmeden kalabilmiş ender muzik adamlarindan..kizini maddi imkansizliklar sonucunda okula gonderememiş olmasinin verdigi uzuntu ile yaşamayi bilmiş, sanatindan asla odun vermemiş degerli bir "gercek" sanatci..hakkinda kimi yabanci internet sitelerinde de ovgu dolu yorumlar yapilmiştir..bunlardan bir tanesi de http://www.psychedelic-music.com/psychedelic2.html adresindedir..

  5) en sevdigim şarkilarindan bir tanesinin sozleri ise şu şekilde;

  sevince...sevince
  sevince durma durma kos ardindan
  zaman yoktur git aski iste ondan
  sevince tum insanlar bir baska
  durma dostum sende yer ver aska
  sevmek bil ki dogmaktir yeni bastan
  asik oldum galiba yavastan...
  oyle bir yol tutmusum ki sorma
  inanin ki sevince vardir dunya
  sevince tum gunlerim bir baska
  durma dostum sende yer ver aska
  sevmek bil ki dogmaktir yeni bastan
  asik oldum galiba yavastan..

  6) kör olası çöpçülerin aşkını süpürdükleri sanatçı..

  7) gercek bir gezgin. icindeki arayisin pesinden gidebilen, ideal olani arayip onu icince yasatan ve sarkilariyla da bize yasatan 'bir kere basladik, yola devam' diyen muhtesem adam.

  8) kızları da alın artık askere

  9) söylediği çoğu şarkı şu anda tekrar söylenen sanatçı.en güzelini ise funda arar söyledi.arapsaçı.

  10) izmirlidir kendisi. cokca goruruz kibris sehitleri caddesi nde. memleketin ilk bilinen rockeridir we electro - baglama.nin mucididir

  11) türk rock müziğinin babası erkin koray, 24 haziran 1941'de İstanbul'da dünyaya geldi.
  annesi vecihe koray, belediye konservatuarı’nda piyano ögretmeni olarak çalışıyordu ve müzisyen bir anneye sahip olmak, kendisinin ve kardeşi korkut koray'ın ufak yaşlarda müzikle tanışmalarında önemli rol oynadı. annesinden 7 yaş civarlarında almaya başladığı piyano dersleri ile müzikle ilgilenmeye başlayan erkin koray'ın rock'n'roll'a karşı olan yakın ilgisi, orta öğrenimini gerçekleştirdiği alman lisesi sıralarındayken başlamıştı ve bu dönemlerde rock'n'roll tarzında ilk konserini galatasaray lisesi'nde verdi. liseyi bitirince atom mühendisi olma gibi düşünceleri olan koray'ın bir yandan da rock'n'roll tutkusu peşini bırakmıyordu. sonunda müzik daha ağır bastı ve okulu bitirir bitirmez evi terkedip hayatını müzikten kazanmak üzere yola koyuldu. bu dönemlerde türkiye'de müzisyenlerin elinde gitar bulunması, hele bir de elektrogitar bulunabilmesi zor ve nadir rastlanan bir olaydı ve erkin koray bir şekilde eline geçen ilk gitarla kendi kendine çalısmaya başladı.
  1960'larin ilk dönemlerinde erkin koray, aralarında davulda kardeşi korkut koray'ın da bulunduğu erkin koray ve ritmcileri isimli grubuyla, kendisinin gitar çalıp söylediği ve rock'n'roll çaldığı bar ve klüp programları yapıyordu. daha sonra kendisine gelen 45'lik doldurma teklifini kabul eden koray, ilk 45'liği "bir eylül akşamı/it's so long"u kaydetti.
  bu plağın özellikle b yüzünde bulunan it's so long'un, İngiltere'de beatles'in öncülük ettigi beat müziği özelliklerini taşıması ve beatles'in ilk plağı "love me do" ile hemen hemen aynı tarihte piyasaya sürülmüş olması, yani koray'ın bu tarzı beatles'tan hiç bir sekilde etkilenmeden kendi içinden geldiği gibi ortaya çıkarmış olması bir hayli ilginçtir.
  bu 45'likten sonra askere giden erkin koray, askerden döndükten sonra bir süre daha İngilizce çalışmalarına ve klüp programlarına devam etti. bu programların birine seyirci olarak gelmiş olan İstanbul plak yetkililerince fark edilen koray, 1967 yılında ülke çapında üne kavuşmasında büyük rol oynayan "kızları da alın askere" isimli 45'ligini çıkarttı. bu plakta çalan grup erkin koray dörtlüsü grubuydu. erkin koray bu grupla başka çalışmalarda da bulundu; hatta 1968 yılında altın mikrofon yarışmasına girip dördüncülük aldı.bu dönemler ilerlerken koray, uzun süreden beri saçına makas vurdurmadığı için türkiye'ye göre o dönemler gayet marjinal gelen bu davranıştan ötürü oldukça tepki alıyordu.
  sene 1970'e geldiğinde, çok daha ciddi anlamda rock ve özellikle türkiye'ye göre son derece "underground" kalan bir müzik yaptıkları grup olan yeraltı dörtlüsü'nü kurdu. aslında erkin koray'ın bu grupla beraber çaldığı şarkılar dönemin popüler şarkı ve türkülerinin aranjmanlarından baska birşey değildi. koray dönemin türkü, türk sanat müziği gibi eserlerini underground tarzda yorumluyordu. bunu yaparken grubuyla kiraladığı komün evlerinde batı rock müziği ve doğu müziği hakkında ciddi araştırmalar yapıyorlar; bu araştırmalar sonucu ortaya çıkan çalışmalarda bu iki kültürün müziğini sentezliyorlardı. bunlara örnek olarak 1970 yılında aranjmanını yaptığı dönemin popüler neşet ertaş türküsü "kendim ettim kendim buldum / eyvah" (bu parçanın aranjmanını aynı sene içerisinde cem karaca da yapmıştı), türk sanat müziği olarak "nihansın dideden","kıskanırım", "İstemem", anadolu rock olarak "köprüden geçti gelin" verilebilir. bu aranjmanların yanı sıra, grubun tamamen kendilerine ait olan ve batının psychedelic rock grupları ile yarışacak nitelikte olan "meçhul", "gel bak ne söyliycem", "gün doğmuyor", "ilahi morluk" gibi çalışmaları da mevcuttur. yeraltı dörtlüsü psychedelic rock yaparken yararlandıkları en büyük avantaj, pink floyd,grateful dead gibi psychedelic rock gruplarından daha doğuda bir ülkede yaşamalarıydı. dönemin avrupalı çoğu rock müzisyeninin doğu mistisizmine ve de özellikle hindistan'a merakı vardı ve bu merakı müziklerine de bol miktarda yansıtıyorlardı. bunun en önemli örneklerinden birisi beatles'in önce "norwegian wood" adlı 45'liklerinde, daha sonra da "sgt. pepper's lonely hearts club band" albümlerinin "within you without you" parçasında "sitar" kullanmasıydı.
  sitar kökeni doğudan gelen bir enstrümandı ve bu enstrümanı İngiltere'de beatles; türkiye'de ise o dönemlerde rock müziği ile oldukça ilgili bir müzisyen olan orhan gencebay kullanıyordu. o dönemlerde erkin koray ve orhan gencebay birbirlerinin müziklerinden ve fikirlerinden
  son derece etkilenmiş oldukça iyi iki arkadaştı ve bol miktarda fikir alışverişleri yapıyorlardı. zaten erkin koray'ın 1974 ve sonrası doğu müziği etkilenimli çalışmaları da bu fikir alısverişlerinin meyvalarıydı. yeraltı dörtlüsü macerasını 1971'e kadar sürdüren koray, 1971'de grubu dağıtıp john lennon'la olan efsanevi görüşmesini gerçekleştirmek ve orada bir süre macera yaşamak amacıyla fransa'ya gitti. fransa dönüşünde yeni bir grup arayışına giren koray, 70'lerdeki ikinci grubu "erkin koray supergroup"u kurdu. erkin koray supergroup 1972 yazına kadar çalışmalarını devam ettirdikten sonra dağıldı.
  grubun dağılmasından çok kısa bir süre sonra koray, "ter" adlı yeni bir grup kurdu. erkin koray bu grupla daha önce yapmadığı kadar underground çalışmalara yönelmek istiyordu. bunu da bu grupla çıkarttığı "hor görme garibi" isimli 45'lik gayet iyi gösteriyordu. bu plağın a yüzünde erkin koray, orhan gencebay'ın parçasını heavy metal'e yakın bir sertlikte
  yorumlamıştı. fakat ne yazık ki yaşadığı ülkenin plak yapımcılarının underground müzik anlayışına pek de sıcak bakmamaları nedeniyle bu grupla başka plak yapamadı.
  ter grubu da dağıldıktan sonra 45'lik çıkarmadığı "stop!" isimli bir grup kuran erkin koray, daha sonra tamamen kendi adına çalışmalara giristi. bunlardan ilki, enfes bir psychedelic rock şaheseri olan "mesafeler" isimli parçadır. bu çalışmadan sonra erkin koray uzun süreligine yurtdışına gitti. yurtdışından döndükten sonra doğu etkilenimli çalışmalarına yer vermeye başladı. bunlardan en önemlileri, hemen hemen bütün türkiye'nin çok iyi bildiği "şaşkın", (daha sonraki yıllarda bu parçayı emre altuğ’da seslendirmiştir.), "arap saçı", "fesuphanallah" gibi çalışmalardır. bu dönemde bu tarz çalışmalara ağırlık vermesinin yanında "krallar", "hadi hadi oradan" gibi rock çalışmaları, hatta başlı başına rock parçalarından oluşan "elektronik türküler" adında bir tane de lp yapan koray, 1974-1977 yılları arasını böyle geçirdi.
  1977 yılında,70'lerde türkiye'de kurduğu son rock grubu olan "erkin koray tutkusu" isimli grubunu kurup, bu grupla aynı adı taşıyan bir rock lp'si çıkarttıktan sonra uzun süreler ortadan kayboldu erkin koray. uzun bir süre yurtdışında yaşamak üzere koray'ın türkiye'yi terk etmesinin birçok nedeni vardı. bunun en önemli nedeni, 70'lerin ikinci yarısında türkiye'de cereyan etmis politik gerginlikler ve bu gerginliklerin ülkeyi müzik yapılamayacak hale getirmesiydi.
  yurtdışından döndükten sonra uzun bir süre tamamen solo çalışmalar yapan erkin koray'ın bu dönemdeki en ünlü çalışması şüphesiz "çöpçüler"dir. devlerin nefesi isimli son albümünü haziran 1999'da çıkaran erkin koray, şu an İzmir'de yaşamaktadır...

  12) egitim sistemini cok guzel bir şekilde protesto eden kişilik .
  ayrica mukemmel bir sanatci . turkiyede rockun yaraticisi da denebilir .

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük