Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. namaz - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  namaz

  1) allah a ibadet icin gunde beş kere secde yapilan, bir nevi aerobik hareketleri..doktor lar tarafindan vucuda cok faydali oldugu ispatlanmiştir..

  2) ıslam dininde dinin direği olarak görülen, günde 5 kez allahın huzuruna giderek verdiği nimetlere şükrü ifade eden farz ibadet.

  3) islami jimnastik

  4) beynamaz

  5) cemaat ile kılındığında daha fazla sevap yazıldığı söylenen ibadet.

  6) cogumuzun yellenmek kelimesinin anlamini ilk kez ogrendigi din ve ahlak bilgisi kitabi unite basligi. "yellenirseniz abdestiniz bozulur". peki.

  7) dinin sartlarindan biride namaz kilmak.

  8) kılmış olmak için kılanlar için jimnastik . allah a ibadet olduğu için kılanlar için cennet ten yer.

  9) tıpkı hristiyanların mecusilerin veya herne dindense insanların ibadetleri gibi müslümanların en belirgin ibadeti. son dönemde bir horlanma nedeni olması dikkate değer. toplumdaki hoşgörü ortamı zayıflıyor mu diye düşününmeden edemiyor insan.

  10) tersinden okunuşu zaman olan kelime.

  11) allah'ın emri, farz ibadetlerden...dinin diregidir..bu ifadenin acık manası sudur ki.. namaz kılan insan allah'a daha fazla yaklasmıs olur.. ve namaz belirli zamanlarda ,saatlerde kılındıgı icin , insan kendisini namaz saatlerine göre programlar.. ve ister istemez yasantı bir duzene girer ve planlı programlı bir insan haline gelinir... insan duzene girdikten sonra ,tum guzel davranısları bunun uzerine insaa etmek kolaydır...namazı feyz(baglılık, sadakat , samimiyet) ile kılan insanlar bu cok onemli cunku her namaz kılan feyz ile kılıyo diyemeyiz.bazıları kılayım namaz emirdir diye kılarlar.. dogru insan olma yolunda surekli ilerlerler.... fakat dinin diregi ifadesi söyle bir yerde zuhur eder ki..eğer bir insan, namaz ile baslayan bu dogru insan veya dogru musluman olma mucadelesine , temel olarak attıgı namazı bırakır, terkederyıkarsa tumu cöker ve yerle bir olur.. namaz bu nedenle dinin diregidir...

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük