Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. abaza mehmet pasa - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  abaza mehmet pasa

  1) bu adam sultan dorduncu murad zamaninda erzurum beylerbeyi idi. yine o donemde ayaklandi. baslattigi isyanin merkezi de baslangic noktasi da erzurumdu.

  bu pasamizin isyan etmesinin ve maiyetindeki yenicerileri oldurterek bursaya kadar ilerlemesinin (hatta bursayi kusatma altina bile almisti) nedeninin genc osmanin oldurulmesine olan tepkisi oldugu soylenir.

  isyandaki amaci elbette istanbula yurumekti ama basaramadi. bu isyanla hemen hemen ayni zamanlarda kapikulu isyani da bas gostermisti. sonra yanilmiyorsam kellesi ucmustu.


  2) abaza paşa, asi halep valisi canbolatoğlu'nun hazinedarı iken onun yenilgiye uğraması sırasında yakalanmış, ancak yeniçeri ağası halil ağa'nın aracılığı ile bağışlanmıştı. 1621 yılında erzurum beylerbeyi olan abaza paşa, sultan ıkinci osman'ın öldürülmesi üzerine yeniçerileri padişah katili ilan etti. etrafına topladığı sekbanlarla erzurum'da yeniçerileri ortadan kaldırmaya çalıştı.

  yeniçeri ocağı aleyhine ıstanbul ve anadolu'da ortaya çıkan hareket dolayısıyla askerler arasında büyük bir huzursuzluk başlamıştı. abaza paşa bir yandan sancaklara kendi adamlarını tayin ederken, diğer yandan da halktan vergi toplamaya başladı. kısa zamanda çevresine 30.000 kişi toplamayı başaran abaza paşa, ele geçirdiği yeniçeri, topçu, cebeci ve acemi oğlanı gibi ocak mensuplarını öldürttü.

  şebinkarahisar ve sivas'ı ele geçirdi. daha sonra da ankara üzerine yürüdü ve şehri kuşattı. osmanlı kuvvetleri, sultan dördüncü murad'ın tahta çıkmasından sonra abaza paşa'yı kayseri yakınlarındaki karasu mevkiinde mağlup etti. abaza paşa, bu yenilgiden sonra erzurum'a dönerek kalesine sığındı.

  abaza paşa yeniçeri düşmanlığından vazgeçmiyordu. sadrazam hüsrev paşa, 1628 yılında düzenlediği sefer sonunda abaza paşa'yı teslim aldı. sultan dördüncü murad tarafından affedilen abaza paşa, bosna valiliğine tayin edildi. ancak tekrar isyan etmek gibi bir niyeti olduğu söylentileri padişah tarafından duyulunca 1634 yılının ağustos ayında idam edildi.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük