Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. iskence - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  iskence

  1) kisinin aci cekmesi saglanarak cezalandirma yöntemi.

  bunu yapan insan olamaz

  2) farsca olan "şikence" kelimesinden gelir.

  3) iskence aletleri

  4) iki kat buz kalıbı arasında bekletme

  5) onurlu yaşama hakkına tecavüz.

  6) cezaevlerinde özellikle adana da uygulanmıştıryılanlı hücrede alıkoyma.yine son yıllarda insanları yakma üzerlerine ateş açma.

  7) iç çamaşır içerisine kedi koyarak tekmeleme.

  8) adressiz sorgular

  9) elektrikli sandalye

  10) ezıyet etme

  t.c. de olmadıgı one surulen zamanında ss kamplarında allahı yapılan zulum

  11) demir gibi iletkenliği yüksek metalden yapılmış bir muhafazanın içine koyularak alttan ateş yakıp bekletme. bu fikir lemanyak dergisinden alınmıştır.

  12) canliya, sistematik olarak uygulanan yöntemlerle, aci çektirerek y1ld1rma, pes ettirme, çözme, özüne yabancilasmasini saglama, kimligini red noktasina getirme, itaat ettirmeye çabalama. asil mücadele öz/ego ezme, yok etme çabasidir. onur parçalanmis bedende dimdik durdukça, onursuz salyalarini daha da köpürterek eylemine devam eder. sonuçta elde edilecek, ise yarayacak bir bilgi olmasa da hedef iradeyi kirmak, kisinin kendine saygisini yitirmesini saglamaktir. bundandir ki hayalar burulur, bundandir ki yakinlara elle, sözle tacizde bulunulur.. bu degerlere deger verdiklerinden degil, deger verildigini, ugruna her seyin göze alindigini bildiklerindendir.

  insanlik onuru iskenceyi yenecek


  13) insanlığın özüne nerden girdiğini bilmediğim insalıktan çıkan hatta hayvandan daha aşağıya düşmesine sebep olan insanların yaptıkları eylem.korku filimlerinin baş teması.bir tebessüm sadakayken insan olana insan gibi değer varken biz bir karınca bacağı yaratamazken nasıl bir canlıya zulm edebiliriz.kendi zayıflığını kendisinden aciz durumda olanları incitmekle ispata çalışanların zavalılığı sadece.. manevi işkence belki maddi bedene yapılan işkenceden daha ağır.insan olmayı bilelim artık sadece insan olmaya çalışsak bile yeter.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük