Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. antisemitizm - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  antisemitizm

  1) sami irkindan gelen arap ve yahudilere olan karsitligi tanimlasa da bilinen anlami yahudi karsitligidir.roma imparatorluguna kadar dayanan kokleri vardir.macaristanda silver skirts gumus gomlekliler dusunsel hayata girmis daha sonra carlik rusyasi komunizmin ilanina dek bu politikayi surdurmustur.hitler almanyasi ise bu isin sampiyonudur.yahudileri once sari rozetle kendi irkindan ayrimsamis daha sonra ise toplama kamplarinda rehabilite etmistir.

  2) isa'nin yahudıler tarafından carmıha gerıldıgını dusunen/ınanan koyu katolıklerın yahudılere kıl olmalarını antisemitizmin baslangıc noktası olarak alabılırız.antısemıtızme etımolojık olarak baktıgımzda;yahudı dusmanlıgından zıyade samı ırkından olanlara karsı dusmanlık ıfade edılmektedır.zıra sadece bır yahudı dusmanlıgından ote arap dusmanlıgı da soz konusudur.
  2.dunya savası esnasında;antisemitizmin tavan yapmasının yegane unsuru;hitler almanyasıdır.toplama kampları,gaz odaları hıkayelerının de otesınde;almanların dovmesı olan yahudılerden abajur yaptıgına daır tarıhsel kanıtlar malesef ki mevcuttur.

  3) musevilere dusmanca duygular besleme"

  bunun kokenleri isa peygamgerin carmiha gerilip "oldurulmesinin"
  ardindan bas gostermis hristiyan - musevi catismasinin bir sonucu olarak dogan musevi - yahudi ayrimciliginin irkci siyasi hareket olarak vucut bulmasidir.

  ozellikle ortacagda ispanyol engizisyon mahkemelerinde museviler yargilanmis ve goce zorlanmislardir. turkiyede bulunun musevi toplumunun kokenleri de bu zorunlu goce tabii tutulan veya ispanyol zulmunden kacan musevilerden gelir. o donemde osmanli, yeri yurdu olmayan musevilere kucak acmis ve siginmaci olarak topraklarina kabul etmis tek devlettir. museviler bu hadiseyi hicbir zaman unutmamasi ve ne osmanliya karsi ne de turklere karsi hicbir zaman dusmanca tutum beslememisler beslememeye gayret etmislerdir.

  turkiyedeki museviler bu ispanyol yahudilerinin torunlaridir.

  1948 de israil''in kurulmasiyla antisemitizm boyut degistirdi ve baska bir bicim aldi. simdikini antisemitizm olarak degerlendirmek hata olacak ancak israil emperyalizmi veya israil zulmu diye tanimlamak daha dogru olacaktir. cunku israil ''e olan antipati artik dinleri nedeniyle degildir bence.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük