Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. abu nidal - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  abu nidal

  1) filistin'deki en saibeli orgutlerdendi. diger kanli eylemlerinin yani sira filistin'in intifada orgutlerine yonelik de saldirilariyla adini duyurmustu.

  sabri el banna abu nidal'in kurdugu bu orgutun yanlilarinin filistin davasina hizmet eden diger orgutlere saldirmasinin nedeni uzlasmadan yana tavir koyduklarini dusunmesiydi.

  düzenledigi eylemlerden en büyügü, 18 kisinin ölümü ve 111 kisinin yaralanmasina yol açan 27 aralik 1985''te roma ve viyana havaalanlarina düzenlenen saldirilardi. abu nidal 2002 yilinda irak'ta polis kendisini tutuklamak uzeryken intihar etmisti.

  2) 22 kasım 1974 tarihinde fransa, İtalya, İspanya, avusturya'da yaşayan 200 filistin'li tarafından kurulmuştur. filistin'in siyonist işgalinden kurtarılması ve siyonist devletin yerine bir filistin devleti kurulması amacını gütmektedir.

  örgüt'ün lideri abu nİdal (sabri el-banna)'dir. geçmişte orta doğu ülkelerinin bir çoğunda alt yapısı bulunan anö, halen libya ve irak'tda yerleşik olup, suriye ve İran'dan da bir ölçüde destek almaktadır.

  İsrail'in filistin'de bazı yerleri işgalinden sonra yaser arafat ile birlikte el-fetih örgütü içinde mücadele eden abu nidal, çözümün ancak silahlı eylemlerle gerçekleşebileceğini savunduğundan, 1974 yılında el-fetih içinden ayrılarak abu nidal örgütünü kurmuştur. asala ve kadek ile ilişki içerisinde bulunan örgüt, dünyanın en kanlı örgütlerindendir. abu nidal, yaser arafat'a suikast dahil, 90 kadar eylem gerçekleştirmiştir.


 2. Gündelik Sözlük

Sözlük