Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. leyla halid - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  leyla halid

  1) filistin'in bagimsizlik hareketini dünyaya duyurarak mücadeleye yeni bir soluk kazandiran che guevarasi.

  filistin davasini dunyaya duyuran ilk ucak kacirma eyleminin oznesi. 1969-70 yillarinda iki uçak kaçirarak filistin kurtulus savasinin simgesi haline gelmisti.

  1969 da bir twa uçagini kaçirarak sam 'a indirdi. filistin halk kurtulus cephesi ''nin uçak kaçirma eylemleriyle amaçladigi, filistin''in sesini duyurmak, israil hapishanelerinde
  yatan arkadaslarini da ellerindeki rehinelerle takas etmekti. eylem basariyla sonuclandi ve dava dunyaya bu sekilde duyrulmus oldu.

  ismi ve kimligi ortaya cikinca iki kere estetik ameliyat olmak zorunda kaldi. cunku ortadoguda heryerde gorkemli fotograflari asilmisti bile. ve interpol tarafindan aranan uluslararasi terorist olmustu. ameliyatlardan sonra amsterdam''dan kalkan bir el-al ucagini kacirma girisiminde bulundu. eylem arkadasi filistin davasina destek veren bir nikaragualiydi.

  leyla halid olayi soyle anlatir:

  "amsterdam havaalani''nda ısrailli memurlar arkadasim nikaraguali patrick arguello ile beni durdurup bagajlarimizi didik didik ettiler, ama hiçbir sey bulamadilar. çünkü bombalar cebimdeydi. honduras pasaportu tasiyorduk. memur bana ıspanyolca konusup konusamadigimi sorunca hemen ''si, senor'' diye yanitladim. sansim vardi, zira bu iki sözcükten baska bir sey bilmiyordum."

  eylem basarisiz olur. nikaraguali devrimci vurularak yasamini yitirir.

  uçak heathrow havaalani''na inis yapar. halid, emniyette 28 gün tutuklu kalir. ıngiliz basbakani heath, filistin örgütünün elindeki batili rehinelere karsi onun serbest birakilmasina karar verir.

  leyla halid hala hayatta ve su anda amman da yasiyor.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük