Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. zeljko raznatovic - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  zeljko raznatovic

  1) eski yugoslavya `daki savasta söhretli paramiliter organizasyonun önderi. "arkan" lakabiyla da bilinir.

  1999'da kendi "sirp gönüllüler kitasi"ni kurdu.

  kitasinin çekirdegini olusturan 150 kadar "askeri", taraftari oldugu belgrad kizil-yildiz futbol takiminin fanatikleri arasindan devsirdigi söylenir.

  hirvatistan ile yapilan savasta, yugoslav halk ordusu ile siki isbirligi içinde bulunan "arkanovciler" faal muharebeye katilmislardi.

  o savasta da milli ve uluslararasi organizasyonlarin bildirdiklerine göre agir savas suçlari islemis ve insan hakki ihlallerinde bulunmuslardi.

  ayrica arkan `in adamlari isgal etmis olduklari semtlerde sistematik bir sekilde önemli ve varlikli müslüman sahislari ariyorlar ve bu is sirasinda yerli sirp halk onlara yardim ederek aradiklari insanlarin nerede oturduklarini gösteriyordu.

  bulunabilenler hemen orada öldürüluyordu. butun bu eylemler slobodan milosevic in bilgisi dahilinde gerceklesiyordu. daha sonra bu adam muhtemelen cok sey bildigi icin yine slobodan milosevic tarafindan tutulan adamlarca olduruldu.

  oldurulmeden once

  "tüm dünyayi özellikle abd disisleri bakani madeleine albright''i hayrete düsürecek bilinmeyen olaylari açiklayacagim. bu geçmisteki bazi olaylara isik tutacak bir enformasyon bombasi olacak" demisti.


  zeljko raznatoviç, bu aciklamanin ardindan 2000 yilinda, belgrad intercontinental oteli''nin lobisindeki özel kösesinde, maskeli kisi veya kisilerin yaylim atesi sonucu ölmüstü.

  2) zvornik
  etnik temizlik
  sirp gonulluler kitasi

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük