Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. 8 mart dunya kadinlar gunu - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  8 mart dunya kadinlar gunu

  1) new yorklu kadin tekstil iscilerinin calisma sartlarinin duzeltilmasi, 10 saatlik isgucu ve esit haklar amaciyla duzenledigi eylemler sonucunda dogan ve uluslararasi hale donusen ozel gun.

  2) kadinlar bu gun gelince gectigimiz yuzyil icinde hemcinsleri, amerikali dokuma isçisi kadinlarin kanlariyla yazdiklari tarihi anarlar.

  takvim yapraklari 8 mart 1857'yi gösterdiginde, amerika'nin new york kenti 40 bin dokuma isçisi kadinin direnisine taniklik ediyordu. agir çalisma kosullarina, 12 saatten fazla günlük is saatine, düsük ücretlere hayir diyen binlerce dokuma isçisi kadin bu talepler etrafinda direnisi baslatti.

  yürüyüse geçen kadinlarin önünü kesen amerikan polisi, isçi kadinlarin fabrikadan çikisini engelleyerek, kadinlari fabrikaya kilitledi. fabrikaya kilitlenen kadinlari bir komplo bekliyordu. ve tezgah çalisti; çikan yanginda 129 kadin isçi yasamini yitirdi.

  8 mart 1857'de amerikali dokuma isçisi kadinlarin tarihe kazidiklari 8 mart tarihi, daha sonraki yillarda isçi kadinlarin mücadelesinde önemli bir basamak oldu. yillar sonra, yine bir 8 mart günü, 8 saatlik isgünü, ücretlerin iyilestirilmesi, çocuk emeginin korunmasi ve oy hakki için new york sokaklarina çikti kadin isçiler. 8 mart 1908'den itibaren, her yil, tüm dünyada 1857 yilinda dokuma isçisi kadinlarin yarattigi direnis günü anmalari bir gelenek haline getirildi.

  1910 yilinda kopenhag 'da toplanan ıkinci uluslararasi sosyalist kadinlar kongresi, "genel oy hakki" talebini tekrar onayladi ve alman komünist partisi 'nin kadin önderlerinden clara zetkin 'in önerisiyle 8 mart dünya emekçi kadinlar günü olarak kabul edildi. öneri kongre tarafindan coskuyla benimsendi.

  1911'den baslayarak 1914'te savasin patlak vermesine dek, 8 mart hemen hemen her büyük avrupa kentinde ve amerika'da düzenlenen gösterilerle kutlandi.

  tüm dünya kadinlari, 8 mart 1857'de amerikali kadin isçilerin yazdiklari bu tarihi özgürlük mücadelesinde bir basamak olarak görüp kutlarken, amerikali isçi kadinlarin mücadeleleri sürdü.

  1912 yili ocagindan martina kadar devam eden lawrance tekstil isçileri grevi, kadinlarin gerçeklestirdigi en büyük grev olarak tarihe yazdi.

  greve 45 ayri dili konusan 25 milliyetten 23.000 grevci katildi. o günleri tony cliff kitabinda su cümlelerle bizlere aktariyor:


  kadinlar grev gözcülügünde ve gösteri yürüyüslerinde, ister bizzat grevci isterse grevcilerin esleri olarak yasamsal bir rol oynadilar. buz tutmus caddelerde erkeklerle yanyana yürüdüler, gösteri ve yürüyüslerde çogu kez en ön saflarda yer aldilar; umutlu anneler ve kucaklarinda bebekleriyle isçi kadinlar digerleriyle birlikte yürüdüler ve tipki isçi kizlar gibi üzerinde "hem ekmek hem de gül istiyoruz" yazili pankartlar tasidilar...

  grev kiricilarini engellemek için gözcülük yaparken gözdagi vermek amaciyla tutuklananlar arasinda kadinlar çogunluktaydi...

  kefalet bedelini ödemeyi reddederek hapse girmeyi tercih ettiler. bu durum özellikle ıtalyan, rus, polonyali ve litvanya asilli kadinlar için geçerliydi."

  3) ekmek ve gül! ekmek ve gül!"

  lawrance tekstil isçileri grevinde "hem ekmek hem de gül istiyoruz" diyen amerikali kadinlarin bu istekleri kadinlarin özgürlük mücadelesinde bir siar olarak günümüze tasidi ve kadinlarin özgürlük mücadelesinde varolan kadinlarin, ellerinde bir bayrak, mevzi oldu.

  kadinlarin köleligine karsi yüzyillardir sürdürülen bu çabada, mücadelede önemli bir islev gören 8 mart da egemenlerin ideolojik saldirisindan nasibini aldi.

  1975 yilinda birlesmis milletler aldigi bir kararla, 8 marti dünya kadinlar günü olarak ilan ederken, 8 martin özünü, gerçek içerigini bosaltmanin ilk adimini atti. ve o tarihten bugüne dünyada iki farkli 8 mart kutlamasi gelenek haline geldi.

  egemenler 8 martlarda bildiriler yayinlayip, kadinlara çiçekler dagitirken, kadinlari da sazli sözlü toplantilarda, 8 martin nasil dogdugunu, bugünün gerçek anlam ve içerigini bilmeksizin kutladilar/kutluyorlar.

  hiç kuskusuz, bu durum yalnizca masum bir 8 mart kutlamasi olarak algilanip görülemez. bu gerçekligin, bu çabalarin altinda yatan esitlik ve özgürlük mücadelesinin üzerini örtme ugrasidir.

  elbette siniflarin, devletin ortaya çiktigi çagdan bugüne kadar kadin çifte baski ve sömürüye maruz birakilmistir. ancak, üzerinden atlanamayacak bir gerçek var ki o da; her kadinin kadin sorununu yasama biçimi, ait oldugu sinifin kosullari tarafindan belirlenir. yine her toplum kadinin çifte baski ve sömürü altinda tutulmasinin biçimlerini yaratmistir.

  4) clara zetkin
  ekmek ve gul

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük