Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. moron - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  moron

  1) geri zekali anlamina gelen, telaffuz edildiginde de kisiye hakaret icin kullanilirsa, epey duygu yukunu tasiyabilen, boyle rahatlatan bir kelime.

  zekasi geri olan kisilerin zekalarinin geri olmalari onlarin sucu degildir elbet, o yuzden bu kelimeyi hakaret olarak kullanmak dogru degil, mutlaka.. ama yine de sinirlenip soylenince oyle bir etkisi de olabiliyor..

  2) moronlar başlıca ikiye ayrılırlar: doğuştan (genetik) moronlar ile edinik moronlar.
  doğuştan moronluk, ırsi olarak ebeveynden çocuklara geçme şeklinde gerçekleştiğinden, henüz tedavisi bulunmamış olmakla birlikte konu üzerinde genetik bilimcilerin hararetli gayretleri devam etmektedir. bu tür moronların aşağılanması ve kabahatli addedilmesi racona sığmadığı gibi elden geldiğince yardımcı olunması insanlık icaplarındandır.
  edinik moronlar ise doğuştan moron olmayıp yeryüzüne geldikten sonraki algılama, yorumlama ve ifade etme biçimlerinin neticesi olarak moronlaşmışlardır. bunlar da kendi aralarında akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılırlar.
  akut moronlar belirli bir zamana veya duruma bağlı olarak ortaya çıkan geçici bir moronluk şeklidir ve her bir er veya hatun kişinin başına gelmesi son derece olağan bir durumdur. tedavi gerektirmezler. bu tür kişilerle karşılaşıldığında, moronluk sendromunu atlatıp da aklını başına devşirene kadar bu kişilerden uzak durulması, her bir taraf ve toplum sağlığı için en iyi ve en yararlı çözümdür. sendrom atlatıldığında herşey normale dönecektir.
  kronik moronlar'a gelince, bunlar, üst üste veya alt alta veya yanyana veya dağınık mekan ve zaman ve şekillerde vuku bulan akut moronluk sendromlarının, günlük yaşamının yarıdan fazlasını işgal edecek miktarda çoğalması sonucu, kişinin, artık normal olmaktan çıkıp patolojik duzeyde moronlaşması şeklinde boy göstermeye başlarlar. bunların tedavisinin genetik yollarla bile yapılamayacağı düşünülmektedir. bu tür kişiler kosarak kacilmasi gereken insanlar siniflamasına girerler.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük