Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. oysa sen bu sehre her seye yeniden baslamak icin gelmissindi - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  oysa sen bu sehre her seye yeniden baslamak icin gelmissindi

  1) yolcular da tasiyabilir o özürlü sevdalari ceplerinde parkelerinin ve götürebilirler fazla kullanilmis anilariyla birlikte uzaklara. yeni sehirler yeni umutlar midir eskimis yollarla tasindigimiz; ya da yerinde beklemekten baska hiçbir sey yapmayan o sehirlere attigimiz ilk adim onlari yenilemeye yeter mi?

  sehir, ne misafir etmekten onurludur seni, ne de onun sinirlarinda olmaktan duydugun yenilenmis umutlari önemser. umutlarini her sabah bir kez daha yenilemeye merakli yüz binlerce insanin her gece sokaklarina biraktiklari hayâl kiriklariyla kör olmustur gözleri; yüregi nasirlidir ve eskimis bir kartpostaldir sehir artik; ne kendini sever, ne adini.

  oysa sen bu sehre her seye yeniden baslamak için gelmissindir. yeni bir sehir yeni baslangiç, yeni bir baslangiç yeni bir hayattir. sadece bu baslangici hayâl ederek kaçmissindir asinaligi altinda sikildigin kentten. sadece bu baslangiç için selam vermissindir bu sehre ve sadece bu yüzden doldurmussundur parkenin ceplerini umutlarla, anilarla ve izlerini silemedigin eski sevdalarla. seni hayata yeniden dört elle sarmistir bu yenilenme, ama yeniligi kendi içinde baslatman gerektigini unutmussundur nedense. yeni yenilgilere boyun egecek bir sehirlisindir artik; onlardan birisindir: eksilen umutlarini her sabah yeniden dogurmaya çalisan bir divane. kendine bile itiraf etmedigin yakarilardir artik, elinde kalan: tanriya yakarirsin, yillar önce onu reddettigini unutarak; sehre yakarirsin, duymalidir sesini; yasama yakarirsin artik gerçek etmesi için (nolur gerçek etmesi için, lütfen gerçek etmesi için) umutlarini; kadere yakarirsin, önemsemeyerek böylesi bir düzenin sadece masal oldugunu iddia ettigin eski zamanlari... ama senden baska sesini duyan yoktur ve bir süre sonra kendi sesine bile tikarsin kulaklarini. artik aciyan yanlarini kesip atman gerekmektedir. iki ucu keskin bir kamaya dönüsen, metamorfoza ugramis hayâllerini kullanirsin. kan akmaz. soyut bir kesistir bu; ama yok etmeyi basaramaz korkularini.

  sehirdeki her sûret acimasiz bir kurttur bu saatten sonra. öldürücü bir silah haline getirmeye can attigin bakislarini üzerlerine çivilersin; çünkü, enseni yakan alazli nefesleri vardir onlarin kalabaliklarinda; hiç kimseye (kendilerine bile) saygi duymayan hoyrat bedenleri vardir ve körlestirdikleri gözlerine yansitmadiklari kirli pençeleri vardir bir de. üzerine samimiyetsizlik zirhini geçirir, koluna riyâkârlik kalkanini takarsin. hiç birine güvenmemelisindir; hiç kimseyi sevmemelisindir; kurtlar sevilmemelidir; sevdigine karsi temkinli olmaktan vazgeçtiginde apansiz bir saldiriya ugrayacagindan korkarsin. tedirginlik çekmez les kokulu parmaklarini yüreginden. artik sicakligina ve dostluguna ihtiyaç duydugun bir sevgili degil, cinsel açligini doyuracak bir et yigini ararsin. belki sevmissindir bir zaman, gerçekten sevmissindir paylasmak duygusuna yürekten hizmet ederek, ama bu mümkün degildir artik; kurtlar izin vermez; eski mâsum asklarini içinde derin hüzünler duyumsayarak hatirlarsin. saldirilardan korunmak için sigindigin duvarlar, cicili bicili ama ruhsuz esyalarla doldurdugun ev dostun degildir; konusmaz, duymaz, paylasmaz en acisi, dertlerini, sevinçlerini... bu kahredici yalnizliga çok fazla dayanamazsin. tartisacagin pek bir sey kalmamistir kendinle: ya ömür boyu sessiz dört duvar arasinda kurtlardan korkarak yasayacaksindir, ya da dev dalgali bir umman gibi kapinin hemen ardinda acimasizca bekleyen sürüye karisacaksindir.

  içinde barinan son çocugu bogarak sokaklara çikarsin. fark edilmemek için ürkütücü bir kurt maskesi geçirirsin yüzüne; onlar gibi davranirsin. içinden parça parça gider seviler, sevgiler, umutlar... kararirsin.

  sonra bir gün ararsin kendini eski kendini (hani sehrin acimasiz kurtlarindan korumak için bedeninin en uzak kiyisina biraktigin kendini: aslini, sen olani, senden olani); ama bulamazsin. o, aranizda asirlar olan eski bir dosttur artik. maskeni çikarirsin. altinda gördügün dondurur kanini: bu sûret sana ait olan eski sûret degildir; bir kurt siritir yüzüne aynalarda. korkarsin. senden bir sey kalmamistir o yüzde artik. kurtsundur. her seyinle (bakislarinla, tavirlarinla, göz çukurlarinda kivrilan yangin isiklariyla, hiriltili soluklarinla) bir can emicisindir artik. maskeyi firlatip atarsin; ihtiyacin kalmamistir; tüm benligine islemistir çünkü o. aglamak istesen de aglayamazsin. seni taze kurbanlar bekler. canlar emmek için sokaklara çikarsin. içlerindeki sevgilerle beslenecegin acemi sevgililer ararsin kendine. sahte gülücüklerinin tuzagina düsen körpe dudaklari isirir, parçalarsin. özürlü sevdalar dogurur kinin, kandirisin, dokunuslarla ve etle kisitladigin sözde askin... oysa o, dudaklarini parçaladigin birileri, körpe asklariyla sehvetini besledigin birileri, o acemi asiklar bu sehre her seye yeniden baslamak için gelmislerdir.

  ve bilirsin, yolcular da tasiyabilir o özürlü sevdalari ceplerinde parkelerinin ve götürebilirler fazla kullanilmis anilariyla birlikte uzaklara...  bu yazinin kime ait oldugunu bilmiyorum

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük