Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. dunya her gecen dakika collesiyor - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  dunya her gecen dakika collesiyor

  1) green peace üyesi, çevre eğitim uzmanı erol benjamin scott, en büyük çevresel sorunun tüketim olduğunu ifade ederek, "dünyada her 2 saniyede bir futbol sahası kadar alan çöl olmaktadır" dedi.


  avrupa çevre eğitim vakfı'nın (feee), türkiye uzantısı olan türkiye çevre eğitim vakfı'nın (turçev) ankarada'ki ulusal düzeydeki toplantısına katılamayan ıstanbul, balıkesir ve bursa'daki 38 ilköğretim okulunun bölge toplantısı özel emine örnek koleji'nde yapıldı.


  çocukların çevre uyumu bilincinin gelişmesini sağlamak, okullardaki çöp-atık, enerji su bijolojik çeşitlilik konuların anlatıldığı toplantıda konuşan green peace üyesi ve çevre eğitim uzmanı erol benjamin scott, en büyük çevresel sorunun tüketim olduğunu ifade etti. dünyanın sadece insanlar ait olmadığını belirten scott, "doğanın bir parçası olduğumuzu unutmuş durumdayız. çıplak ayakla toprakta, çimlerde dolaşmıyoruz. çevredeki gelişmeler sebebiyle doğadan uzaklaşmış durumdayız. çevreci olmak teknoloji karşıtı olmak değildir. filitre kullanarak çevre kirliliğinin önüne geçileceğine koşullaştırılmış durumdayız. fakat filtre zararları sona erdirmez sadece azaltır" dedi.


  ınsanoğlunun doğaya savaş açmış durumda olduğunu ifade eden scott, "2 saniye içinde bir futbol sahası kadar alan çöl olmaktadır. son 20 yıl boyunca bilim adamlarının uyarılarına rağmen iklim değişiklikleri şimdi gündemde. 1 derecelik ısınma bile dünyadaki dengeleri altüst edecek durumda" diye konuştu.


  öğrencileri toplayarak ağaç dikmenin çevre sorununu çözümlemeyeceğini ifade eden scott, "oysa ormanlar içinde inanılmız bir kültür var. oluşturulan parkların ekolojik açıdan hiç bir değeri yok. çünkü yeterince ağaç olmayınca ekolojik denge oluşmuyor. ağaçlar sadece yeşillik oluyor" dedi.


  tüketip tüketip geri dönüşüme yönelmek yerine bilinçli tüketimin yapılması gerektiğini vurgulayan scott, "biz medenileştikçe atık çıkartıyoruz. gelince bursa'da depozitolu şişe aradık. bir tek bira şişelerini bulduk. plastik 6 yüzyıl, pvc bin yıl doğada kaybolmuyor. bir bardak su için ile plastik bardak ve ambalaj oluşturulmuş. bunun içimi 2 saniye sürüyor. ambalajının doğada parçalanması ise 500 yıl. bu bir çevre suçudur. hindistan'da bile geri dönüşümlü poşetlerde yiyecek taşınması yasaklandı. bizde ise kullanılıyor" diye konuştu.


  bir tüketim canavarıyla karşı karşıya olduğumuzu anlatan scott, "çocuklar tüketim için en büyük payı oluşturuyor. şubatta domates yiyerek, toprağı öldürüyoruz. sonra da serum takar gibi suni gübrelerle toprağı ayakta tutmaya çalışıyoruz" diye konuştu.


  petrolun başlı başına bir kaza olduğunu belirten scott, "petrol şirketleri ise dünyanın canını okuyorlar. geçenlerde çevre sağlığı yürüyüşü düzenlendi. sponsorluğunu ise bir petrol firması üstlendi. bir petrol şirketi nasıl olur da böyle bir organizasyona ev sahipliği yapıyor. çevre konusu bir bütündür. savaş da yoksulluk da bir çevre sorunudur. çocuklarımızdan düşünen mantık yürüten bir şeyler bekliyorum. ezber istemiyorum. sizden çocuklara bunu aşılamanızı istiyorum" dedi.


  başkalarına hayranlık duymak yerine kendi anadolumuza sahip çıkmadığımızdan yakınan scott, "çevre yeni bir cephe. anadolu dünya açısından çok önemli. bizim el değmemiz fundalıklarımız, ormanlarımız, dağlarımız var. bu anadolu'yu gelecek nesillere devretmek için sizden yardım bekliyorum" şeklinde konuştu.


  öğretmenlere seslenen scott, plastikler, cam şişe, kağıt gibi doğada parçalanması yılları bulan eşyalar yerine alış verişlerde bez poşetler kullanarak vatandaşlara öncü olmaları gerektiğini söyledi.
  kaynak: www.mynet.com

  2) ozon tabakasi

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük