Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. nevruz - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  nevruz

  1) kokeni tum avrasya halklarinda cok eskilere dayanan bayramdir.

  eski bir mezopotamya efsanesinde söyle anlatilir:

  bir zamanlar dehak adinda, çok zalim asurlu bir kral vardir. bir gün bu kralin omuzbaslarinda yaralar çikar. bir çok hekim bu yaralari tedavi etmeye çalisir, ancak basarili olamazlar. sonunda bir hekim, krali muayene eder ve ona, her gün iki gencinin beynini çikarip yaralarinin üzerine sürerse yaralarin iyilesebilecegini söyler.

  kral dehak hekimin sözünü dinler. böylece her gün iki genc öldürülerek beyinleri dehak'in omuzlarindaki yaralara sürülmeye baslanir. uzunca bir süre böyle devam eder. bazi gençler öldürülmemek için kentten kaçarak daglara siginir . bir gün sira kawa adinda bir demircinin ogluna gelir. demirci kawa yigit, cesur ve iyi yürekli biridir. oglunun ve halkinin böyle katledilmesini kabullenmez.

  kawa cevresindeki insanlarla konusur ve onlara dehak'in zulmünden kurtulmanin tek yolunun onu öldürmek oldugunu anlatir.

  dehak'in sarayina giderek dehak'i öldürür . dagda yasayanlara haber vermek için sarayin avlusunda büyük bir ates yakar. bu atesi görenler dagdan evlerine geri dönerler. ve her yil, 21 mart ta büyük atesler yakarak, özgürlüklerine kavusmalarini kutlarlar.

  zalim dehak'in ölümünü kutlayan bu kitleler bir iddiaya göre bugünkü kürt halki'ni olusturur.

  2) newroz / nevruz sadece kürt halkinin degil, ortadogu'da yasayan diger halklarin da kutladiklari bir bayramdir.

  nevruz, bir halkin zalim bir tirandan kurtulup özgürlügüne kavusmasinin sembolüdür.

  turkiye 'de ve orta asya'da nevruz kutlamalari orta asya'da yasayan türkler, anadolu türkleri ve ıranlilarin yilbasi olarak kabul ettikleri güne,

  farsça nev (yeni),

  ruz (gün)

  kelimelerinin birlesmesinden olusan ve yeni gün anlamina gelen nevruz adi verilir.

  nevruz, gece ve gündüzün esit oldugu miladi 22 mart, rumi 9 mart gününe rastlamakta olup, nevruz-i sultani, sultan nevruz, sultan navriz, mart dokuzu gibi adlarla da anilir.

  nevruz ıran lilara ve kürt lere mal edilmekte ise de, " oniki hayvanli türk takvimi nde" görüldügü üzere, türklerde de çok eskiden beri bilinmekte ve törenlerle kutlanmaktadir.

  orta asya türklerinde nevruz'la ilgili baslica rivayet, bugünün bir kurtulus günü olarak kabul edilmesidir. yani ergenekon 'dan çikistir. ıste bu nedenle türklerde nevruz, yeni bir yilin baslangici olarak kabul edilmis ve günümüze kadar bayramlarla kutlana gelmistir.

  orta asya'daki türk topluluklarindan

  azeri,
  kazak,
  kirgiz,
  türkmen,
  ozbek,
  tatar,
  uygur türkleri,
  anadolu türkleri
  balkan türkleri

  nevruz gelenegini canli olarak günümüze kadar yasatmislardir.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük