Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. kisisel gelisim kitaplari - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  kisisel gelisim kitaplari

  1) bu kitaplarda kisisel gelisim ve sosyal basarinin temel kanunlari anlatilir. yasam icinden cikmislardir. genel olarak anlatilanlar birbirinin benzeri -tekrari- dir.

  kisisel gelisim kitaplarindan alinmis bir kac ornek;

  - genis dusun, dar basla, cabuk bitir. bir ise baslarken olabildigince konuyu her yonuyle dusun, harekete gecerken hedefini netlestir ve daralt, basladiktan sonra cabuk bitir.

  - her insanin beyninde, su anda sahip oldugunu sandigindan, cok daha fazla guc vardir. insan, icindeki bu gucleri kullanmayi ogrenmek suretiyle basarili olabilir. herkes su anda yaptigindan daha iyisini yapabilir. hic kimse kendi potansiyelini tuketmis degildir.

  - insan kendini ve birlikte yasadigi insanlari motive eder, onlarin pozitif dusunmelerini saglarsa kisilerin is performanslari olculebilir derecede artmaktadir.

  2) dunyanin en sacma kitaplaridir. birbirinden geyik laflarla suslu guya yasam derleri verirler. bu kitaplari ciddiye alanlar icin cok uzuluyorum. sirtlarindan yuklu paralar kazanan sozde uzmanlarin bile kendi yazdiklari seylere inandigini sanmiyorum.

  3) depresyon sebebi..
  ben merkezci insan yetiştirmeye çalışır,şartlar,çevre ve benzeri bütün etkenleri yok sayarak herşeyin insann isteğinde yattığını söyleyip buna ikna eder..
  isteğin sihirli bir değnek olduğuna inan kurban ister daha da ister kendine güvenir ama yapamazsa depresyona girer.örnekleri mevcuttur..

  4) üniversitede çoğu insanın elinden bu kitaplar düşmez
  -nasıl en yükseğe zıplanır
  -hadi koçum yaparsın sen
  -en iyisi sen ol
  tarzı kitaplardır bunlar.birde gerçekten iyi yazılmış olanlar vardır nesil yayınları arasından çıkan muhammed bozdağ kitapları okunası kişisel gelişim kitaplarından bazılarıdır.

  5) nlp

  6) mutlulugu veya basariyi hatalarini goremedigi icin yakalayamamis, kendini yukseklerde gorenlerin, kisiliklerini tanimlayamayan huysuz insanlarin bu kitaplari okuyunca su gibi durulduklari ve hareketlerinin olumlu yonde degistigi gozlemlenebilmektedir.
  kesinlikle zararli degil, aksine, bu tur kitaplari her insanin gelecege birakmasi gereken bir miras olarak gormekteyim.
  icinde cok dogru tespitler olmakla birlikte "ben yanlis yapiyorum" diyerek oz elestiri yapma kazanimini vermektedir.
  hic olmazsa cogu romandan, cogu tv dizisinden ve cogu filmden daha kotu degillerdir.

  7) bütün aile çarsamba aksami tv yi kapatıp birbirinize mektuplar yazin gibi geri zekali ögütler verir bir çoğu. birbirine yabancılasmis toplumlarda ise yarar ama bize sökmez. iki entry girince kanka da oluruz biz, kavga da ederiz. iliskiler bir sekilde saglanir yani. bosa para vermeye gerek yoktur.


  8) birçok konuda kitaplar yazılabilir. bunlardan bir kısmı (azı veya çoğu) kötü ya da iyi olabilir. bir konu hakkında yazılan kitapların nicel bolluğuna rağmen nitel yetersizliği konunun önemini eksiltmez. bu durumun gösterdiği iki şey vardır: birisi o konunun çok kişi tarafından önemsendiği (geniş bir kamuoyunun bulunduğu) diğeri de çok kişinin kendini bu alanda uzman zannettiği veya bir kısmının emek harcamadan milleti yolmaya çalıştığı... bana göre gelişim (kişisel ve toplumsal) insanların varolma nedenidir. değişik ivmelerle de olsa sürekli bir öğrenme, yenilenme, deneyimleme ve yeniden yapılanma benim şiarımdır. kritiklerin spesifik yapılmasının daha yararlı olacağını düşünüyorum. beğenmediğim kitaplar diye bir başlık açıp buraya adıyla sanıyla beğenmediklerimizi ve beğenmeme gerekçelerimizi yazabiliriz. beğendiğimiz kitaplar için de benzer şekilde davranabiliriz. butun genellemeler yanlistir

  9) başkalarının deneyimleriyle ne kadar idare edebiliriz? gün gelecek karar vermek zorunda kalacağız.

  yorma beni işim var

  10) artık iyice pazar oldu.kıytırık bir yayınevi bile kişisel gelişim serisi basıyor hemen.tamam bassın ama bu işi bilenler yapsa sadece.yani para kazanma aracı olmasa.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük