Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. varolusculuk - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  varolusculuk

  1) existentialism. insanin varolusunu, somut gercekligi icinde ve toplumdaki bireyselligi acisindan goz onune alan felsefi ogreti.

  jean paul sartre
  albert camus

  2) varoluş felsefesi, çağımızın en önemli iki felsefesinden biridir; marxizm’le varolusculuk hemen hemen bütün çağdaş düşünce oluşumlarının dokusuna katılmıştır.

  3) varoluşçuluk, insanın varoluşsal sorunlarını öznellik düzeyinde tartışan çok yönlü, çok çeşitli bir dünya görüşüdür. bu dünya görüşü, felsefe düzeyinde, bir şeyler araştırması anlamı taşır, insanın şeyler dünyasındaki yerini, sorunlarını saptamaya, bu sorunlara çözüm getirmeye çalışır, sanat alanında da insanın varoluşsal sorunlarına (bunaltı, seçim, ilişki, umutsuzluk, başarısızlık, ölüm, hiçlik, başkası, yalnızlık, aşkınlık v.b.) açıklık getirmeye yönelir.

  varoluşçu felsefe, bu tutumuvla, bir yaşam felsefesi özelliği gösterir, dünya ve insan karşısındaki tutumuyla klasik felsefenin tutumuna karşıt bir yönde yol alır: klasik felsefe bir özler araştırmasını amaçlıyordu, varoluşçu felsefe doğrudan doğruya varoluşsa, insanın öznel bütünlüğüne yönelir ve özleri bu varoluştan giderek belirler. afsar timucin

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük