Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. ibrahim tatlises - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  ibrahim tatlises

  1) "para-pul, mal-mulk, san-sohret sahibiyim; ne istersen yaparim" zihniyetinin en unlu temsilcisi.

  2) asil ismi ibrahim tatli olan kiro

  3) Kurtce serbest birakildi gerisi gelecek diyen..Sonra cark eden (bkz. ‘ulku ocaklari’) genel bskani Levent temiz'in onu taksim meydaninda sallandiririz dedigi maymunumsu.yasasin hainler icin illegalite

  4) magarada dogdugunu her fırsatta dile getiren ayrıca urfada oxford vardıda bizmi okumadık diye bi laf söylemiş olan her yerde aglayan ajitasyon insanı...

  5) popstar yarismasindaki jurilik gorevini yerine getirirken "hep ben konusayim, herkes beni dinlesin, ben dogruyu biliyorum, ben cok biliyorum, ben, ben..." havasi icinde olan, etrafindakileri sesini yukselterek susturan, gorgusuz, kustah adam.

  6) 1952 yılında şanlıurfa`da doğdu.ınşaatlarda soğuk demir ustası olarak çalıştı.1977 yılında ayağında kundura türküsüyle sesini duyurdu.1980'li yıllarda bütün avrupa ve ortadoğuya sesini
  duyurdu.kasetleri ve posterleri bazı ülkelerde milyonlarca satarken, yurtiçinde ve yurtdışında sayısız ödülün sahibi oldu. bugün sadece sanatçı kisiliğiyle degil, insanlara iş alanları açan bir iş adamı olarak tanınıyor. yönetmen, oyuncu, senarist, ve yorumcu ıbrahim tatlıses'in sahip olduğu şirketler grubu, gıda, film, prodüksiyon, turizm, havacılık, radyo, plak şirketi dallarında faaliyetini sürdürüyor.

  7) sosyetik krolardan((;

  8) kendi çapında mafya.

  9) abuzer kadayıf

  10) asena 'yı meşhur eden ses sanatçısı

  11) kebapçı

  12) idobay müzik firmasinin, sahibi olan insan.

  13) sadece şarkı söylemesi gereken, onun dışında ağzını açması yasaklanması gereken kimse

  14) asena ile beraber aynı maymun kafesine konulup tüm yeni yetme şöhretlere "bakın her dakka özel yaşamınızla gözönünde olursanız,sonu ne olurmuş " die seyrettirilmesi gereken kimse

  15) yaklaşik otuz yil önce inşaatlarda işçilik yapan karayağız bir gencin, hem müzik hem de iş dünyasi anlaminda tırnaklarıyla kazıya kazıya zirveye tırmanmasının hikayesi… yedi çocuklu kalabalık ve fakir bir ailenin çocuğuydu. çocuk yaşlarda çalışmaya başladı, yaşamin agir yükünü omuzladı. İnşaatlarda soğuk demir ustalığı yaptı. adanalı bir sinemacının, inşaatta türkü söyleyen bu muazzam sesi duymasıyla birlikte şöhret yolu açılmış oldu. önce adana'da ardından ankara'da çeşitli gazinolarda sahne aldi. sesinin güzelliğini dinleyenler vasıtasıyla şöhreti dilden dile yayıldı. yetmişli yillarin ortalarina dogru istanbul'a geçerek orada sahne almaya başladi. şansını denemek isteyen tatlıses ailesinin ve çevresinin yardımıyla ilk kasetini çıkarır. bu albüm onu şöhrete ulaştıracak olan kapıları ardına kadar açmıştır. "ayağında kundura" ile müzik dünyasına bomba gibi düşer. 1977 yılında çıkardığı "ayağında kundura" adlı kırkbeşlik plakla tüm türkiye'ye sesini duyurdu. ardından "sabuha", "dom dom kurşunu", "bir mumdur" gibi türküleriyle türkiye'nin gelecekteki müzik hayatında sarsılmaz bir yere sahip oldu. İbrahim tatlıses çıkardığı kasetten sonra sinemayada el atar. sanatçı yaptığı her işte başarılı olmanın sırrını öğrenmişti. ve artık ne yapsa başarılı oluyordu. halkın bitanecik İbo'su olmuştu. her kaseti satış rekoru kırıyordu. filimleri en çok izlenen filmler arasında yer alıyordu. seksenli yıllarda tüm avrupa ve ortadoğu ülkeleri onunla tanıştı. yunanistan'dan suudi arabistan'a, almanya'dan afganistan'a çok geniş bir coğrafyada, milyonlarca hayran edindi. kasetleri ve posterleri bazı ülkelerde milyonlarca satarken yurtiçinde ve yurtdışında sayısız ödülün sahibi oldu. seksenli yıllarda çıkardığı "allah allah", "kara zindan", "İnsanlar" ve "fosforlu cevriyem" gibi albümlerinin satışı milyonları aştı.80'li yıllar İbrahim tatlıses'in yılları olmuştu. sanatçı 90'lı yıllarda olgunluk devrine girmiştir. artık sarsılmayacak kale olmuştur. türkülerden arabesk'e geçmiştir.90'lı yıllar aynı zamanda tatlıses için ticaretin başlamış olduğu yıllar olmuştu. tatlıses turizm, tatlıses lahmacunculuk, tatlıses otelleri gibi birçok şirket kuran sanatçı şarkıcılığından kalan zamanlarda bunlarla uğaşmayı tercih ediyordu. İbrahim tatlıses, 1991 yılında müzik sektörünün kurumsallaşmasında ilk adımı atan raks müzik'le anlaşti. ve ertesi yıl "ah keşkem" adlı albümüyle çıktı hayranlarının karşısına.

  uğur bayar ve mustafa özhan ikilisinin müzik yönetmenliğini yaptığı albüm, söz ve müziği kendisine ait "ah keşkem"le çıkış yaptı. "İki gözüm İki çeşme" ve "yar diline" gibi popüler parçaların yanı sıra kendisine ait eserleri yorumladı. 1993 yılında çıkardığı albüm ise "mega aşk" adını taşıdı. mustafa özden'in yönetmenliğini ve aranjörlüğünü yaptığı albümde selami şahin'e ait "seni sevmediğim yalan", "akşamdan akşama", "İçem diyorum", "bu nasıl güzel"; yusuf hayaloğlu'na ait "dağlarda kar olsaydım"; ali gencebay'a ait "çakmak çakmağa geldik"; arif sağ'a ait "kötü kader"; hasan kaplan'a ait "yürüyorum dikenlerin üstünde"; mehmet arslan'a ait "ben ne İnsanlar gördüm" ve kendisine ait "mega aşk", "sen sen", "derya" adlı onüç parça yorumladı. 1994 tarihini taşiyan "haydi söyle" albümü burhan bayar, arif sağ, özkan turgay ve zafer dalgıç'tan oluşan uzman bir kadro eşliğinde hazırlandı. "haydi söyle", "nankör kedi", "saza niye gelmedin", "tombul tombul" gibi parçalar büyük beğeni kazanırken, tatlıses köklerini de unutmayarak "maraş maraş" adlı derlemesini seslendirdiği kazancı bedih'i de müzikseverlere tanıtmış oldu. İbrahim tatlıses, adıyla birlikte anılan ve eski kırkbeşliklerde kalan ünlü parçalarını, 1995 yılında "klasikleri" adını taşıyan albümde biraraya getirdi. günümüz teknolojisinden yararlanılarak alt yapısı hazırlanan albümde, eski parçalarını yeniden seslendirerek hem yeni kuşağın eski tatlıses'i tanımalarını hem de hayranlarının piyasada kaydı olmayan bu şarkıları arşivlerine katmalarını sağladı.

  "ben de İsterem" adını taşıyan 1996 tarihli albümüyle yeni bir satış rekoruna imza attı. sendur güzelel'in yönetmenliğini, osman İşmen'in aranjörlüğünü yaptığı çalışmada yer alan "fırat" türküsüyle uzun süre listelerde kaldı. "allahım neydi günahım", "yakamoz", "yol ver dağlar" gibi popüler parçaları kendisine has üslubuyla yorumlayarak 1996 ve 1997 yılında sayısız ödülün sahibi oldu. hızını kesmeyerek ertesi yıl "at gitsin" albümünü piyasaya sürdü. albüme adını veren parça başta olmak üzere tüm parçaları yine türk halkının diline dolandı. tatlıses, bu albümde pop müziğin ünlü isimlerine ait parçaları da seslendirdi. kayahan'ın "odalarda işiksizım", sezen aksu'nun "erkekler" ve yıldız tilbe'nin "anam" adlı parçalarını yorumladı. "bi tanem", "güneş dogmuyor" ve "ağlıyorum kahrımdan" adlı parçalarını seslendirdiği yeni bir yeteneği, cengiz İmren'i müzikseverlere tanıttı. İbrahim tatlıses, seksenli ve doksanlı yıllar boyunca çevirdiği sinema filmleriyle de çok yönlü bir sanatçı olduğunu kanıtladı. sinemanın baştan sona her alanında yeteneklerini sergiledi. talk show programları hazırladı, çeşitli sanatçilarin video klip yönetmenliğini yaptı. tatlıses, bugün, yalnız sanatçı kişiliğiyle değil, yanında çalıştırdığı ikibin kişiyle ve hâlâ insanlara iş alanlari açan başarili işadami kimligiyle de türkiye'nin sayili isimleri arasinda yer aliyor. yönetmen, oyuncu, senarist, söz yazarı, besteci ve yorumcu İbrahim tatlıses'in sahip olduğu şirketler grubu; gıda, film, prodüksüyon, turizm, havacılık ve yayıncılık dallarında faaliyetlerini sürdürüyor.

  sanatçının şanlıurfa'dan bulunan eşinden 1 erkek ve 2 kız, sinema sanatcısı perihan savaş'tan bir kız ve şu an hayatını paylaştığı derya tuna'dan ise 1 erkek çocuğuna sahiptir. sanatçı hayatı boyunca inandığı şeyler uğruna savaş vermiş ven bunları başarmıştı. bu kadar ünlü olmanın tek sebebi bu olsa gerek.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük