Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. baas partisi - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  baas partisi

  1) (hizb el ba's el-arabi el-ıstiraki)

  tam adi arap sosyalist baas partisi ve arap sosyalist yeniden dogus partisi.

  tek bir sosyalist arap toplumu olusturmayi hedefleyen radikal siyasi hareket. pekçok arap ülkesinde kollari var.

  baas partisi 1943 yilinda misel eflak ve salah el-bitar tarafindan sam'da kuruldu.

  1953'de suriye sosyalist partisi ile birlesen parti arap sosyalist baas partisi adini aldi. baglantisizlik politikasini, emperyalizm ve sömürgecilige karsi çikmayi benimseyen baas partisi, islam'in bazi unsurlarindan faydalanarak sinifsal farkliliklari ortadan kaldirmayi amaçlayan bir hareket gerçeklestirmeye çalismistir. kati disipline dayali asiri merkeziyetçi bir yapiya sahiptir.

  1963'te suriye'de iktidari ele geçiren baas, "milliyetçi" ve "ilerici" diye anilan iki gruba bölündü ve 1970'te hafiz esat'in basa geçmesiyle iki grup arasindaki çekismeyi milliyetçiler kazanmis oldu. irak'ta 1963 yilinda kisa bir süre baasçilar iktidara geldiyse de 1968'de yeniden iktidari ele geçirdiler.

  irak ve suriye'deki baas partileri arasindaki anlasmazlik iki ülkenin siyasi birligine engel oldu ve daha sonra iki ülke birbirine karsi dusmanca siyaset yurutmeye basladi.

  suriye'de baas hükümetine en önemli tehdit müslüman kardesler örgütü olmustu. ama hafiz esat 1982 yilinda hama'da kanli bir müdahale ile örgüte agir bir darbe indirdi.

  irak'ta ise kuzeydeki kürt ve güneydeki sii gruplar baas için en önemli tehlikelerdi.

  suriye baas partisi yillardir bati'ya karsi sert olan tutumunu orta dogu baris süreci dogrultusunda yumusatirken irak'ta baas, körfez savasi ve sonrasi bati ve özellikle amerika karsiti bir siyaset izledi.

  abd'nin irak'i istilasi sonrasinda da yasadisi konuma dustu.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük