Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. g8 - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  g8

  1) abd , kanada , ingiltere , fransa , almanya , japonya , italya ve rusya federasyonu 'ndan meydana gelen bir emperyalist olusum.

  bunlar daha once g-7 idi sonra rusya federasyonu'nu da aralarina aldilar.

  ayrica gelismislik falan hikaye... cunku bunlardan daha gelismis ulkeler var ama olusuma dahil degiller

  ornegin isvec norvec danimarka isvicre gibi ulkeler ekonomik alanda hem italyadan hem rusya federasyonundan hem de fransadan daha gelismis ulkeler. ayrica insan haklari sicilleri de bu ulkelere oranla daha temiz. ayrica yasam kalitesi bu ulkelerin tamamindan daha iyi.

  yani bu olusumda kimler var bir bakalim:

  abd : dunyanin hakimi. en buyuk terorist orgut. nukleer silah sahibi. dunyanin en buyuk ve etkili ordusuna sahip.

  kanada : abd'ye tam bagimli. abd hapsirsa kendisi zaturreden olecek duruma geliyor. abd bu ulkenin, uluslararasi alandaki sayginligi nedeniyle, kendini desteklesin diye her uluslararasi orgute beraber uye yapiyor. abd'den izinsiz tuvalete bile gidemeyen bir ulke.

  ingiltere :son yillarda gecmiste oldugu gibi sovyet blokunun cokusuyle abd'den sonra dunyada ikinci buyuk guce oynamak isteyen emperyalist bir ulke. ekonomisi cok kotu ve etkili orduya ve silahlara sahip. ayrica her uluslararasi anlasmazlikta abd ile beraber hareket ediyor. askeri anlamda abd cikarlarina aykiri bir hareketi yok.

  fransa ve almanya bu listede siritiyor. cunku bu ulkeler avrupa birliginin motoru ve ab'nin siyasi anlamda en fazla sozu dinlenen ve etkili uyeleri. yani abd muhalifi. fransanin ekonomisi guclu degil ama almanyaninki cok guclu. fransanin bu listede olmasi ab de etkili olmasi ve sozu gecmesi. ayrica almanyanin son derece etkili ve teknik olarak guclu bir ordusu var. cikarlar dogrultusunda ikna edildiginde abd ile birlikte hareket ediyor. ona ayak bagi olmuyor.

  japonya malum ekonomik acidan cok guclu ve abd bu ulkeden korkuyor ama uluslararasi ekonomik hareketlerini bir agabey edasiyla kontrol ediyor. karsilikli cikar nedeniyle japonyanin bu mandaliga sesi cikmiyor. onlar paraya bakiyor. cunku japonyanin ordusu etkisiz ve bugun japonyayi kuzey kore tehdidine karsi koruyan tek ulke abd.

  italya burada ne ariyor bir fikrim yok. zirvelerde en iyi geyigi italyanlar ceviriyor olsa gerek bu yuzden sanirim...

  rusya federasyonu bu birligin cicegi burnunda katilimcisi. psikolojide bir tez vardir: insan aslinda en nefret ettigi adama iyi davranarak yaklasmak ister. onunla arasini bozmamaya calisir. ona yakin olmak ister. abd hem bu psikoloji icinde hem de bu adamlar da ikinci buyuk nukleer guce sahip. ayrica putin onderligindeki rusya kendini oldukca toparladi siyasi ve ekonomik anlamda ve asyada sozu gecen bir ulke. abd asyada cikarlarina uygun ortami henuz olusturabilmis degil. bunun onundeki en buyuk engel cin ve rusya. cin'i ikna etmek zor bu nedenle cine gore daha kolay lokma olan rusya secildi. ikna edilebilir ve ortak emperyalist cikarlar var. ikna yolu cok acik yani. bir de tabii rusya ekonomik acidan bagimli bir ulke ve cok dis borcu var. bu kullanilarak hem de birlige kabul edilip gonlu alinarak tava gelmesi cok kolay. yeter ki arka bahcesine mudahale edilmesin.


  2) 8 ve 9 haziran 2004 günleri abd georgia eyaletindeki sea island tatil merkezinde düzenlenecek ve başkan bush'un ev sahipliği yapacağı g-8 grubu zirvesi'ne türkiye, afganistan, cezayir, bahreyn, ürdün ve yemen liderleri de davet edildi. basbakan recep tayyip erdogan "demokratik ortak" olarak bush tarafindan bizzat davet edildi.

  bu liderler 9 haziran cuma günü, g-8 grubunu oluşturan abd, ıngiltere, fransa, almanya, ıtalya, japonya, kanada ve rusya liderleriyle öğle yemeğinde biraraya geliyorlar.

  3) 8 ve 9 haziran 2004 günleri abd georgia eyaletindeki sea island tatil merkezinde düzenlenen g-8 zirvesinden çıkan kararların başlıkları şöyle:

  - yoksul ülkelerin borçlarının silinmesi için oluşturulan programın süresinin iki sene daha uzatılmasına karar verildi.

  - irak'ın 120 milyar doları bulan dış borcunun önemli ölçüde indirilmesi konusunda anlaşmaya varıldı.

  - abd'nin hiv aşısının geliştirilmesinin hızlandırılması yolundaki önerisi destek buldu.

  - rusya, abd, avrupa birliği (ab) ve birleşmiş milletler'in (bm) ortadoğu'ya barışı sağlamak üzere bir "yol haritası" üzerinde konuşmak üzere ay sonuna kadar buluşmasına karar verildi.

  - küresel ticaret üzerine yapılan görüşmelerin temmuz sonuna kadar bir ön metne dönüşmesine karar verildi.

  - nükleer teknoloji transferlerinin yasaklanması için önlemler alınmasına karar verildi.

  - havayollarında güvenliğin arttırılması konusunda anlaşıldı.

  ortadoğu üzerine yapılan konuşmalarda, reformların bölgede yer alan ülkelerin kendileri tarafından yapılması; dışarıdan empoze edilmemesi konusunda anlaşıldı.

  fransa cumhurbaskani jacques chirac bush'un irak'ta nato gucu bulunmasi teklifini reddetti. bazi yoksul afrika ulkelerinin borclarinin silinmesinin de reddedilmesi afrikali liderlerin tepkilerine neden oldu.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük