Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. sertab erener - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  sertab erener

  1) turkiye'nin en guclu seslerinden birine sahip sanatcisi. sezen aksu tarafindan kesfedilip yetistirilmistir, uzun yillar kendisi gibi muzisyen olan levent yuksel ile evli kalmis ancak levent bey'in rahatsizligi ardindan ayrilmislardir. son olarak "everyway that i can" isimli parcasiyla eurovizyon'u kazanarak tarihe gecmistir. severek dinliyoruz.

  2) pek tatli, pek yetenekli, e dogal olarak da basarili...

  3) 1964 yılında hayata merhaba diyen sertab erener kariyeri boyunca birçok başarının altına imza atmış ve evindeki ödüller köşesini hemen hemen tıka basa doldurmayı başarmıştır.
  çocukluğunda yakalandığı kolit hastalaığı sebebiyle neredeyse tüm vaktini hastanelerde geçiren mini mini sertab erener, annesinin onu piyano dersine yazdırmasından sonra kendini ifade edebileceği tek aracın müzik olduğunu farketmiş ve neredeyse hayatını müziğe adamıştır.
  eğitimine İstanbul belediye konservatuarı’nda başlayan sertab devlet konservatuarı’na geçiş yaparak gelecek vaad eden bir soprano olduğunu daha o zamanlar ispatlamıştır. konservatuarın ilk yıllarında daha sonra evleneceği levent yüksel’le tanışmıştır.sertab levent’le tanıştığı dönemlerde 21 yaşında gerçekleşen pek bilinmeyen ilk evliliğini yaşıyor, bu evlilikle ilgili dertlerini, sıkıntılarını sürekli levent yüksel’le paylaşıyordu.altı yıl süren hummalı bir eğitimin ardından profesyonel müzik kariyerine İstanbul’un tanınmış gece kulüplerinde şarkı söyleyerek başlayan sertab çalıştığı gruptan ayrılma noktasına geldiği zamanlarda aynı grupta çalıştığı levent yüksel yine ayno dönemlerde vokalist arayan sezen aksu’ya tavsiye ettikten sonra büyük ustanın vokalistlerinden biri olmuştur.
  90’lı yılların başında türkiye’deki pop fırtınasında imzası olan şarkıcılardan biridir.
  İlk albümü “sakin ol” ‘un prodüktörlüğünü yapan sezen aksu, aşkın nur yengi’den sonra yuvadan uçup giden ve artık yavaş yavaş büyüyen sertab’ın en büyük destekçilerinden biri olmuştur.1992 yılında satışa sunulan ve genellikle büyük ustanın söz ve bestelerinin bulunduğu bu albüm, sertab’ında kıyaslanamaz yorumu eklenince, 950.000 satarak “en çok satan albüm” olmayı başarmıştır.
  bu arada yaşadığı stresten ve üstlendiği sorumlulukların baskısından dolayı sürekli ilerleyen kolit hastalığı yüzünden hayatı zindana dönüşmektedir. bu dönemde levent yüksel onun en büyük yardımcılarından ve destekçilerinden biri olmuştur.yurtdışında yaşadığı 3 aşamalı bir ameliyatın ardından sağlığına yeniden kavuşmaya başlamıştır.bu arada bu zor dönemlerinde herşeyini paylaştığı, her zaman yanında olan levent yüksel ile gizlice boşanmıştır.tüm hayranları olayın iç yüzünü merak etmelerine rağmen ikiside bu konu hakkında hiç konuşmazlar ama her fırsatta çok iyi arkadaş olduklarını ve birbirlerine her zaman destek olacaklarını söylerler.
  1994 yılında çıkan ‘lal’ daha piyasaya sürülmeden basında büyük yankılar uyandırmıştı.bu yankılar sertab’ın ilk albümünün ne kadar başarılı olduğunun bir diğer ispatıdır.fahir atakoğlu’nun muhteşem notalarıyla süslenen bu albümden iki sene sonra ise sertab asıl müzikal kimliğiniortaya koyuyordu. ‘sertab gibi’..bu albüm 1.5 milyon satarak adeta sektörün en büyük kurtarıcılarından biri olmuştur.
  en önemli özelliklerinden biri konuk olduğu programlarda ve konserlerde playback yapmaması ve sesinin tüm güzelliğini canlı olarak dinleyiciye ulaştırmasıdır.sahnedeki performansı da yukarıda bahsedilen albümleri kadar başarıldır.1998 yılında dünyanın en iyi tenorlarından biri olan jose carreras’ın lösemili çocukların tedavisine katkıda bulunmak için İstanbul’da verdiği konserde sanatçıyla düet yapan sertab erener sahnedeki muhteşem performansıyla çok başarılı bir yorumcu olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.
  1999 yılında çıkan ‘sertab’ adlı dördüncü albüm sanatçının başarısını yurtdışına taşıyan bir albüm olmuştur.müzik listelerinde zirveye yerleşen bu albüm, piyasaya çıktıktan 3 ay gibi kısa sayılabilecek bir sürede 500.000 kopya satışa ulaşarak sony music international tarafından platin plak ile ödüllendirilmiştir.sesinin daha ön planda olduğu bu albümde seslendirdiği makber tutucu bir kesim tarafından eleştirilse de hayranları tarafından baş tacı edilmiştir.
  erener’in uluslararası alanda en büyük başarılarından biri de ‘music of the century’ adlı projeye seçilmiş olmasıdır.proje kapsamında dünyanın en ünlü prodüktörlerinden peter asher sertab ve ricky martin’i mikrofon başında buluşturdu ve iki sanatçı ‘private emotion’ adlı single ile düet yaptılar.(ricky martin bu projede aynı parçayı meja ile birlikte de seslendirmişti.)
  2000 yılında yunan sanatçı mando ile birlikte aşk adlı single’da hayranlarına merhaba diyen sertab erener beşinci albümü için uzun bir stüdyo çalışmasına başladı.
  2001 yılındaki karamsarlıktan türkiye’deki herkes gibi sertab’da nasibini almıştı.”mutsuz bir yıl oldu” diyordu ropörtajlarda. aynı zamanda büyük aşk yaşadığı demir demirkan’ın prodüktörlüğünü yaptığı turuncu adlı albüm ekonomik krizden bunalanlara ve birçok kişinin umutsuzluğuna çare oldu. kumsalda adlı parçası 2001 yazının kavurucuğu sıcağında birçok kişiye soğuk duş etkisi yaptı ve en çok çalan şarkılar arasına girmeyi başardı.aynı albümden güle güle şekerim, seni sevmeye hüküm giydim, söz bitti, hani kimi zaman birçok radyonun ve klübün gözdesi oldu.
  2001 yılının son aylarında garanti bankası ve osmanlı bankası’nın birleşmesi sebebiyle çekilen reklam filminde fazıl say’la birlikte rol aldı ve mozart’tan türk marşı’nın fazıl say uyarlamasında vokal yaptı.en az albümleri kadar ses getiren bu reklam filminden birkaç hafta sonra “kendime yeni bir ben lazım”-“yeni” adlı single’ı ile hayranlarının yeni yılını kutladı.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük