Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. kader - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  kader

  1) belirsizlik.

  2) batil inanc. caresizlik durumlarinda siginilan ve kullanilan sozcuk.

  kader kurbanlari

  3) insanlarin kendileri belirledikleri ve sonuclari hoş olmayinca da kader deyip gectikleri olaylar..kaderi insan kendisi yaratir...kader diye bir şey yoktur..diyelim ki var..o zaman biz neden variz..?madem yaşayacagimiz her şey daha onceden belirlenmiş, neden yaşiyoruz ve bu acilari neden cekiyoruz ki.?yaratici o kadar mi zalim, o kadar mi gaddar.?her şey aslinda bir oyundan mi ibaret o halde.?bu ve turevi binlerce soru akla gelebilir kaderin varligina inanildigi zaman..kader biziz..kader insanin ta kendisidir..kader insanin yaşantisinda yaptigi olumlu yahut olumsuz tum davranişlarin bir sonucudur..hayatimizda olan iyi şeyleri kendi marifetimiz sayip, yolunda gitmeyenleri "kader utansin" diyerek elimizin tersi ile ittigimiz zaman hic bir şey yolunda gitmeyecektir..yurdumuzun ve insanlarimizin şu andaki durumlari bunun en guzel kaniti degil midir?

  4) kader, çaresizlik anında insanın isyandan öte yapacak bi şeyi kalmadığında, özellikle duygusal yıkımlarda(ölüm, vb) ünlenen söz. kader, alınyazısı.

  5) dogmak ve olmek kaderdir. yasamak ve yasamda meydana gelen olaylar kader degildir.

  6) çaresizlik anında "kader bu elden bişi gelmez" denir. akıllı insanlar buna çok kızar; doğum ve ölüm kaderdir, diğeri kolaycılık yani? kadercilik, derler. bazıları daha da kızarak bağırarak memleketin bu hale kaderci insanlar yüzünden geldiğini savlarlar.

  7) kader...diyelik mi war..hayatlarimiz saniye saniye tanri tarafindan önceden belirlenmiş..o zaman kutsal kitaplarda geçen 'günah' we 'cehennem' kawramlarini ne anlami war?daha dogrusu anlami ne?..bir insanin isledigi günah tanri tarafindan belirlenmiş bir şey ise we bu günahi işlemekten sapmak gibi bi secenegimiz yok ise,ne tür bir mantik bunu günahtan sayip bizi cehenneme göndereceini iddia edebilir??yane kader,insanlarin uydurdugu ,mantlikli geldiinde sigindigi bi saçmaliktir...

  8) alınyazısı

  9) bayan ismi

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük