Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. ariel saron - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  ariel saron

  1) terorist devletisrail baskani

  2) amerikanyn elinde oyuncak olmus,amerikanın orta dogu daki planları için el kaide ile birlikte en büyük destegi verdigi israil in devlet baskanı. lakabı kasaptır.

  3) denyo

  4) almanların yahudilere yaptığı soykırımı filistinllilere yapan lavuk

  5) israilli faşist.

  6) sabra ve satila katliami

  7) bebeklere,çocuklara,yaşlı insanlara kurşun sıktıran,işkence yaptıran,cami duvarına işediğinin farkında olmayan insanlık düşmanı adam.

  8) sevgili yildirim turker'in 26 nisan 2004 tarihli yazisindan bir parcadir.

  birlikte hatırlayalım. uzun mu uzun bir liste. şaron, 76 yıllık ömrüne pek az insana nasip olacak sayıda cinayet ve katliam sığdırmayı başarmış bir canavar.

  daha 14 yaşında siyonist hareketin terörist kanadı haganah'ya katılmış, o yaşta pişmeye başlamış. çok kısa zamanda liderlik özelliğiyle sivrilmeyi başarmış. 1953 yılında, henüz 25 yaşındayken 'birim 101' adında, ısrail ordusuna bağlı gizli bir ölüm timi kuruyor.

  14-15 ekim 1953'te 45 haneli kibya köyünü yerle bir ediyorlar. kadın, çocuk yaşlı demeden 69 kişi makinelilerle taranıp evlerine girmeye zorlanıyor, sonra da evlerinde havaya uçuruluyorlar. 2002 yılında cenin filistin mülteci kampında yapılan operasyonun şaron'un kibya köyü operasyonundan esinlendiği söyleniyor.

  bu katliam, dönemin abd dışişleri bakanlığı'nın bile tepkisini çekiyor. bir bülten yayımlayarak ölenler için taziyelerini bildirip sorumluların yargı karşısına çıkarılmasını istiyorlar. oysa şaron, 'birim 101'in başarıları nedeniyle ödüllendirilip paraşütçü birlikleri komutanlığına getiriliyor.

  1956 yılında, süveyş kanalı'nın ıngiliz, ısrail ve fransız kuvvetlerince işgali sırasında şaron komutasındaki paraşütçü birlikleri 273 mısırlı savaş esiri ve sina çölünde yakalanan sudanlı işçiyi öldürüp toplu mezarlara gömüyor. bu katliam da tam 40 yıl sonra ısrail ordusunun kayıtlarından, bütün ayrıntılarıyla ortaya çıkıyor.

  60'lı yıllarda şaron'un askeri kariyeri şahlanıyor. 67'de zırhlı birliklerin kumandanı olarak altı gün savaşına katılıyor, 69'da yine terfi ediyor. gazze şeridinde filistinlilere kök söktürüyor. evlerini havaya uçuruyor, mülteci kamplarını buldozerlerle düz ediyor, yüzlerce can alıyor.


  70'li yıllarda şaron'un knesset serüveni başlıyor. 'büyük ısrail' ülküsünün ışığında batı sahra, gazze şeridi ve golan tepeleri'nin filistinlilerden temizlenip ısrailleştirilmesi hareketinde etkin bir rolü var.

  daha sonra 77-81 yılları arasında menahem begin'in yerleşimlerden sorumlu tarım bakanı olarak işgal edilmiş topraklara 25 bin fanatik yahudinin yerleştirilmesinin mimarı da o. bu yerleşimciler, şaron'un 'birim 101'ini örnek alarak ölüm timleri olarak da cinayetlerini sürdürüyor.

  1982'de begin'in savunma bakanı olarak beyrut'un işgaline karar veren şaron 'galile'de barış operasyonu'yla 18 bin filistinli ve lübnanlıyı öldürüp, 30 binini yaralıyor. bombardıman sonucu beyrut'un neredeyse dörtte biri (40 bin bina) yerle bir ediliyor.

  16 eylül 1982 günü beyrut'taki mülteci kampları sabra ve şatila'yı kuşatan 300 ile 400 falanjist iki gün süren bir harekât sonucu filistin kaynaklarına göre 3 bin 500'ün üstünde, başkalarına göre 700-800 filistinliyi kadın çocuk demeden katlediyor. bütün dünyayı ayağa kaldıran, tel aviv'de de 400 bin kişilik bir protesto yürüyüşüne neden olan bu katliam sonrası oluşturulan soruşturma heyeti araştırmalarının sonucunda şaron'u sorumlu bulup savunma bakanlığından istifasını istiyor.

  ama ne gam. bakanlık koltuğunu katliamcılığı sonucu kaybeden şaron, onu kahraman gören sağın desteğiyle bir yıl içinde yine hükümette boy gösteriyor.

  ısrail'in en zengin sığır çiftçisi olan ve 1973'ten bu yana ısrail'in en büyük özel çiftliğini işleten şaron'un, fkö'ye karşı hamas'ın oluşumunda da parmağı olduğu iddia ediliyor.

  şaron 1993'te oslo barış görüşmelerine katılan ılımlı rabin'e karşı savaş ilan edişiyle de sivriliyor. rabin'i katleden batı sahra yerleşimcisi yigal amir'in de şaron'un yoldaşlarından olması hiç şaşırtıcı değil.

  2002 yılında cenin'de, batı sahra ve gazze şeridi'nin her karışında işlenmiş cinayetler de şaron'un marifetleri.

  küçük esnaf mantığıyla siyaset yapan dışişleri ve başbakanlığa duyurulur.

  kimle el sıkıştığınıza dikkat edin. bildiğinizi biliyoruz. gözümüz üstünüzde

  9) israil

  10) tipi kuduz köpeğe benzeyen adam.

  11) gözü kandan başka birşey görmeyen, israil başbakani ayni zamanda, köpek gibi bir sifata sahip dünyanin sayili ileri gelenlerindendir.

  12) sicilasi sifatlar

  13) şatilla kasabı olarak anılan katil devlet baskanı.


  14) likud partisi

  15) burada bi etnik temizlik entrysi ile tepki toplamıştım ama bakın işte, adamın adı ariel...

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük