Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. musluman olmayanlarin cenaze namazi niye kilinir - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  musluman olmayanlarin cenaze namazi niye kilinir

  1) musluman olmayanlarin cenaze namazi kilinmaz. baska bir dinden olabilir. o dinin gereklerince defnedilebilir.

  dinsiz ve tanrisiz insanlarin cenaze namazlari ise aileleri muslumansa ve kendisinin olmeden once karsi bir beyani, bir yazili vasiyeti yoksa pekala yine ailesi ve yakinlari tarafindan kilinabilir.

  bir kimsenin icinde ne oldugunu kendisinden baskasi bilmez.

  bir kimsenin inancini sorgulamak hic kimsenin haddine olmadigi gibi, eger bu kisiler gercekten dinsiz ve tanrisiz ise onlar icin nasil gomulecekleri onemli degildir. zaten cogu bedenlerini insanliga faydali olabilmek icin tip fakultelerine veya organ bankalarina bagislarlar.. budur  2) "kurallara gore, kilinmasini istemek veya istememek ailesinin tercihidir. aksine bir vasiyeti yoksa." diyebilecegimiz bir soru.

  3) bilemeyiz belkide son nefesinde müslüman olmussa onun için.

  4) bilincsiz , kulaktan dolma bilgi ile yahut bu tarz bir şekilde dinsiz olan bir insan her zaman şu tabirleri kullanir. olursem asla camiye goturmeyin,gasilhane de yikanmak istemiyorum,yakin cesedimi dokun denizlere ruzgarlara karisayim,gomuldugum yer belli olmasin vs vs fakat kutsal bilgiye erismiş dinsiz kişilikler icin cenaze namazi kilinmasi onlar icin bir onurdur aile dua eder biraraya gelir goz yasi doker ve bazi acilar ice atilmak yerine topluluk icerisinde giderilir. ailenin bu namaz olmassa daha mutsuz olacagi
  bir gercektir . bunun icinde kildirilmamasi icin resmi bir vasiet yahut bir yaptirima bas vurmaz ve bir musluman gibi kilinir cenaze namazi .
  başka bir dine bagli kişilikler ve aileler icin varolan en buyuk onur kirici hadisedir .


  5) sonu gelmeyen fantaziler

  6) müslümanlık ya da değillik,tamamen insanla allah rasındaki bir olgu olduğundan diğer insanlar kimin müslüman olduğa karar veremezler. bu nedenle kişilerin cenaze namazları,biraz da gelenekler gereği,kılınır,kılınması da gerekir...

  7) bu soru hakan albayrakın başını yakan bir soruydu o yüzden cevap yok........

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük